Chronickou alergickou rýmu může vyvolat kterýkoli vzdušný alergen, který se vyskytuje ve vzduchu celoročně.
- Ve většině světa jsou podezřelými číslo jedna domácí roztoči. Nosní alergie mohou vyvolávat rovněž částečky různého hmyzu, jako jsou venku pakomáři nebo komáři a švábi, mouchy domácí, larvy pakomárů (používané jako krmivo pro akvarijní ryby) či různí brouci uvnitř v bytě.
- Problém mohou představovat i výtrusy plísní vyskytující se jak uvnitř, tak i venku
- V některých oblastech se určité druhy pylů vyskytují v ovzduší o celý rok
- Zdrojem alergizujících částic jsou s výjimkou akvarijních ryb všechna domácí zvířata (dokonce i hadi)
- Nosní potíže mohou vyvolávat také alergeny vyskytující se v zaměstnání. Je to varovný příznak, který by se neměl ignorovat – často to znamená, že tzv. profesní astma je na cestě.
Někdy se vyvolávající alergen dostává do organismu potravou, nikoli vdechnutím. Je to méně časté, proto by se, dříve než začnete s eliminační dietou, měly vyloučit vzdušné alergeny. Kožní testy pomohou odhalit jakýkoli vzdušný alergen, který by mohl být za potíže odpovědný, avšak tam, kde jsou příčinou potraviny, bývají kožní testy často negativní.
Průvodní onemocnění
Ucpání nosu způsobené hlenem může vést k druhotným problémům v uších, ve vedlejších nosních dutinách a v dýchacích cestách. Pokud se ucpe spojovací cesta mezi nosem a dutinou středního ucha (Eustachova trubice), pak nemůže ze středoušní dutiny volně odtékat tekutina. Výsledkem je zánět středního ucha, který se projeví zhoršením sluchu, bolestmi a nepříjemným praskáním v uchu. Někdy se dostaví též pocit zalehnutí a svědění ucha, pokud však děti trpí těmito potížemi odmalička, nemusí si ani ztěžovat, protože se domnívají, že takto by měly uši vnímat. Další možnou komplikací je zánět vedlejších nosních dutin neboli sinusitida. Příčinou je ucpání průduchů mezi nosem a vedlejšími dutinami, z nichž pak nemůže volně odtékat sekret. Ten se v nich hromadí a může se infikovat bakteriemi. Celoroční alergickou rhinitidu může také doprovázet zadní rýma. Nadbytečný hlen stéká dozadu do nosohltanu a dále do dýchacích cest. Důsledkem toho je úporný kašel provázený vykašláváním hlenu. Lidé si jej někdy pletou s astmatem. Když se chronická rýma správně léčí, všechny tyto potíže by měly vymizet, pouze v případě přetrvávání zánětu vedlejších dutin bývá zapotřebí další léčba.
Léčba
Podaří-li se určit alergen (například domácí roztoče nebo výtrusy plísní), který je příčinou potíží, může jeho odstranění z domova znamenat velkou změnu, možná už nebudete ani potřebovat léky. Pokud se alergenu nelze vyhnout, pak by mohla značně pomoci desenzibilizace. Tam, kde jsou léky nezbytné, se nejlépe osvědčují nosní kapky. Podávají se přímo na cílovou sliznici, proto je možné jejich dávky minimalizovat, což s sebou nese jen málo vedlejších účinků. Z léků se používají:
- kromoglykát jako prevence alergické reakce ještě předtím, než začne
- antihistaminika k zablokování alergické reakce předtím, než vyvolá zánět
- kortikosteroidy k ztlumení zánětu
Kortikosteroidní nosní kapky jsou vhodné i k léčbě chronické rýmy s polypy a astmatem a nealergické rhinitidy s eozinofilií. Pro dlouhodobém používání kortikosteroidů by měl lékař jednou za půl roku zkontrolovat nosní sliznici. Dbejte na správné používání kapek, zejména pokud máte nosní polypy. Objeví-li se pálení, svědění nebo suchost v nose, mohou to způsobovat konzervační látky v kapkách, nikoli samotná účinná látka, proto lékaře požádejte o jiný přípravek.
Nepoužívejte dekongestační kapky, neléčí ani alergii, ani zánět a jsou pouze jakýmsi „chemickým páčidlem“, které uvolňuje zduřelou nosní sliznici. Ta si na ně během několika dnů zvykne, a když je přestanete užívat, blokáda nosu se objeví v ještě horší podobě. Jestliže žádný z protialergických léků neúčinkuje, avšak dekongestační kapky ano, pak se nejspíše jedná o nealergické onemocnění zvané vazomotorická rýma. Její příznaky se velmi podobají alergické rýmě, nedoprovází je však kýchání a svědění v nose. Navštivte opět lékaře, protože účinným lékem bývají anticholinergní přípravky. Pomoci může i akupunktura.
Zpracováno podle knihy Alergie od A do Z