Druhy chleba se liší složením, tvarem nebo výrobním postupem. Připravovat ho lze kromě pečení i pařením či smažením těsta. Lze použít de facto jakoukoliv mouku, a tak je možné vyjít vstříc lidem s různými alergiemi a intolerancemi.
Nemusíme vůbec věnovat pozornost mléku a vejcím, protože k výrobě většiny druhů chleba nejsou potřeba. Budeme se tedy soustředit na mouku a případně další přísady potřebné pro objem a kyprost těsta.
Kynuté chleby
Chleby vyráběné za pomocí kynutí, přesněji řečeno kvašení jsou v našich končinách nejběžnější. Ke kvašení může dojít různými přísadami.
1. Kvásek
- Používá se převážně žitný kvásek, ale existuje i kvásek bezlepkový.
- Kvásek si můžete zakoupit v obchodě nebo si jej sami vyrobit.
- Podrobnosti najdete v navazujícím článku Kváskový chléb nejen pro bezlepkáře.
2. Droždí
- Nejrozšířenější způsob kvašení chleba, který využívá většina velkých pekáren v ČR.
- U bezlepkového chleba je to nejpoužívanější způsob přípravy, hlavně při domácím pečení. Většina druhů droždí dnes neobsahuje lepek, ale dříve se ve složení čerstvého droždí mohla objevit pšeničná mouka.
- Výhodou proti kváskovému chlebu je rychlejší a spolehlivější kynutí těsta.
- Není příliš vhodné pro pečení chleba s vysokým podílem žitné mouky.
Domácí kmínový chléb - recept
3. Chemické kvašení neboli kypřidla
- Toto kvašení probíhá díky přídavku kypřícího prášku do pečiva, minerální perlivé vody nebo jedlé sody a kyselé přísady, jakou může být například podmáslí či pivo.
- Takzvané sodné chleby jsou typické pro středomoří.
Italská bezlepková foccacia - recept
Nekynuté chleby
Nejznámější tohoto druhu je asi arabský chléb pita, dále pak chapatti, puri nebo mexické kukuřičné tortily. My jsme vyzkoušeli přípravu indického chleba naan, tedy nekynutých chlebových placek.
Indický chléb Naan - recept
Přejeme dobrou chuť!