Velkou naději zvláště pro lidi s lupénkou přináší přípravky s obsahem ovocných kyselin a řady rostlinných výtažků. Na tiskové konferenci dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka představila přednostka Jana Hercogová lék australského lékaře Michaela Tiranta. Studie prokázala účinnost přípravku u 80 procent nemocných s chronickou formou lupenky, vedlejší účinky byly minimální. Léčbě je však třeba věnovat dostatek času, upozornila.
„Pro děti bych to použila jako lék číslo jedna,“ řekla Hercogová. U dětí je problém, že prakticky žádné léky kromě kortikosteroidů a promazávacích prostředků bez účinné látky pro ně nejsou vůbec schváleny. Takže v příbalovém letáku si rodiče přečtou, že se pro děti léčba nehodí, uvedla.
Léčba u dětí přitom musí zaručit především bezpečnost dlouhodobého používání, upozornila primářka dětského kožního oddělení motolské nemocnice Štěpánka Čapková.
Lék zcela náhodou objevil australský lékař Michael Tirant, když se snažil léčit jedné ze svých pacientem ekzém. Na ten sice lék nezabral ale žena přišla s tím, že jejímu otci pomáhá na lupénku. Dal mu ho tedy víc a muž se nemoci, považované za nevyléčitelnou, zbavil. U šesti dětí se lupénka zcela zahojila
Studie v Česku se zúčastnilo 35 dětí. Všechny kromě jedné pacientky měly chronickou formu lupénky. Při pravidelném každodenním používání bylo patrné první zlepšení už po dvou týdnech léčby. Většině dětí se nemoc významně zlepšila do šesti až osmi týdnů.
U poloviny dětí se nemoc zlepšila ze tří čtvrtin, u šesti se lupénka zhojila zcela. Léčbě je třeba věnovat dostatek času ráno i večer a malý pacient či rodič musí přesně dodržet postup léčby.
Léčba měsíčně vychází přibližně na 2000 korun, záleží na rozsahu postižení. Přípravky se prodávají jako kosmetika, takže pojišťovny na ni zatím nepřispívají. Nyní se provádí studie, aby mohly být registrovány jako lék. Vliv mají hormony a stres
Asi u deseti procent pacientů s lupénkou se nemoc poprvé projeví v předškolním nebo raném školním věku. Většina však onemocní v dospívání, kde se uplatňují i hormonální vlivy a nové stresové faktory v životě. Někteří onemocní i v dospělosti, většinou po 40. roce věku.
„Pacienti (s lupénkou) velmi trpí diskriminací. Potřebují pomoc a my jim musíme pomoci,“ řekl autor přípravků australský lékař Michael Tirant.
Zdroj: Novinky.cz, ČTK