V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené opalování, ale také zvýšené pocení a též koupání. Častějším kontaktem s vodou může docházet k vyšším ztrátám vlhkosti v pokožce, zatímco zvýšené pocení může být zdrojem nepříjemného podráždění. Jak tedy o atopickou pokožku v létě nejlépe pečovat?
Specifika atopické kůže
Atopická kůže se vyznačuje oslabením bariérové funkce kůže – v různé míře jí chybějí tuky vážící vodu – především tzv. ceramidy, které jsou jakýmsi „kožním těsněním". To má za následek jak vyšší ztráty vody, tak vyšší citlivost vůči pronikání alergenů, virů a bakterií do kůže.
Atopická pokožka proto vyžaduje vysoce hydratační krémy, které zamezují ztrátě vody, a tím účinně posilují kožní bariéru. Pro někoho možná překvapivě po kontaktu s vodou, tím spíše při použití mýdla či sprchového gelu, dochází k znatelnému vysoušení atopické pokožky. Proto je vhodné po koupání nebo sprchování používat vysoce hydratační krém.
Náš tip: Osvědčené přípravky na promazávání pokožky s atopickým ekzémem v e-shopu na ProAlergiky.cz
Kontakt s vodou a následná péče
Pamatujme, že na promašťování atopické pokožky v letních měsících jsou vhodnější lehké hydratační krémy typu „voda v oleji“ , které mají vysoký podíl vody a nižší podíl tuků Jako ideální se proto jeví tělová mléka, která splňují tuto podmínku beze zbytku, a navíc se dobře vstřebávají do pokožky. To pak brání nadměrného zapocení daného místa, což by mohlo sekundárně vést opět k podráždění pokožky.
Pamatujme na „pravidlo 3 minut“ – ideálně do 3 minut od skončení koupání nebo kontaktu s vodou bychom měli promazat hydratačním tělovým mlékem. Toto pravidlo platí jak pro koupání doma, tak pro koupání v přírodě – po kontaktu s vodou pamatujme tedy v prvé řadě na hydrataci pokožky.
Prevence zapocení a vhodné oblečení
Atopická pokožka snáší obtížně působení potu, vyhýbejme se proto oblečení z drsných, škrábavých a syntetických materiálů, zvláště pak příliš těsnému oblečení. Oblečení volme prodyšné a vzdušné. Při akutních a zhoršených projevech ekzému (pupínky, puchýřky, „živá místa“) je mnohdy výhodnější mít kůži spíše zakrytou volnou vzdušnou textilií, nežli odkrytou. Oblečení pomáhá sát pot a tlumit nepříjemné pocity svědění, zvláště pak u dětí.
Náš tip: Oblečení pro atopické děti
Pot však může být nepříjemný i u dospělých, především po sportovní aktivitě může pokožku dráždit. Proto po aktivitě, při níž jsme se zapotili, se krátce osprchujeme. Platí zmíněné pravidlo 3 minut. Sprcha nemá trvat déle než 3 minuty a vodu volíme vlažnější. Následně do 3 minut od osprchování natíráme hydratačním krémem nebo hydratačním mlékem.
Atopik a moře
Speciální případ koupání je koupání v mořské nebo slané vodě. Mořská voda atopické pokožce prospívá svými hojivými a aseptickými (antimikrobiálními) účinky. Aseptický efekt mořské vody přetrvává i po jejím kontaktu s pokožkou, a pro postižená místa znamená ochranu před choroboplodnými zárodky všudypřítomných mikroorganismů.
Tento velmi účinný přírodní lék má ale jednu nepříjemnou vlastnost – aplikace mořské vody na postižená místa je bolestivá, protože obsažená sůl může vyvolávat pocity bodání nebo pálení až řezání. Tyto nepříjemné pocity ale trvají pouze dočasně – je výhodné je překonat a pak už jen čerpat z déletrvajících přínosů, které nám mořská voda může nabídnout.
Když kůže oschne, můžeme ji promazat hydratačním mlékem nebo opalovacím prostředkem. Pokud kůže štípe příliš, osprchujeme ji, v případě znečištění i za použití nějakého šetrného mycího přípravku. A samozřejmě ji nezapomeneme hned poté promazat hydratačním mlékem a dodat jí tak ztracenou vláhu.