V posledních desetiletích se celosvětově výrazně zvyšuje počet alergických onemocnění, jako je bronchiální astma, senná rýma a atopický ekzém. Dlouhou dobu se věřilo, že jde o přímou souvislost s obsahem zplodin vznikajících činností dieselových motorů.
Jedním z vážných argumentů proti takovému názoru se staly výsledky studie, která po sloučení Německa porovnávala výskyt alergických chorob u dětí v bývalé NDR a SRN. Bylo známo, že ovzduší v NDR patřilo k hodně znečištěným (podobně jako v některých našich oblastech). Mnichovští odborníci přistupovali ke studii s předpokladem, že podíl dětí s alergiemi bude v populaci bývalé NDR vyšší. Kožní testy však byly pozitivní u 37% dětské populace v SRN a u 18% v NDR. Také astma a senná rýma se vyskytovaly častěji. Přitom nespecifické sezónní respirační potíže (bronchitida, kašel) byly častější u dětí z Lipska a Halle než u dětí z Mnichova.
Hygienická hypotéza
Na základě těchto zjištění byla formulována tzv. hygienická teorie nárůstu alergických onemocnění. Hygienická hypotéza je v souladu s tím, že frekvence alergií je nižší u dětí, které v raném věku prodělaly více závažnějších infekčních onemocnění, dále u populací s vysokým výskytem střevních parazitů a u venkovských dětí které byly ve styku hospodářskými zvířaty a hrály si venku.
Venkovské děti
Děti z venkova žijí v méně znečištěném prostředí, v domovech se užívá jiného způsobu vytápění, jsou vystavené jinému výskytu alergenů a roztočů. I životní styl dětí na venkově se ve značné míře odlišuje. Děti z venkova mají obvykle více sourozenců, jsou méně vystavené cigaretovému kouři v uzavřených prostorách, s větší pravděpodobností mají domácí mazlíčky a jsou v častějším kontaktu s hospodářskými zvířaty. A určitě bychom našli rozdíly v možnostech pohybu a stravování.
Na druhou stranu čistý venkovský vzduch může nejen prospět, ale také uškodit. Na venkově je v sezóně mnohem větší koncentrace pylů než ve městě, takže pro alergické dítě to může být šok. A onen opěvovaný čistý vzduch je mnohde také jen iluzí. Lidé na vesnicích často topí vším možným a v podzimních a zimních měsících je tak krajina zamořená černým dýmem.
Městské děti
U městských dětí se častěji předpokládá přílišná čistota v podobě „hygienicky čisté“ domácnosti. Imunitní systém těchto dětí pak nemá dostatek podnětů a „ začíná se nudit“, což může vést právě k nárůstu alergií. Alergická onemocnění totiž jsou přehnanou imunitní odpovědí.
Dále hraje ve městech velkou roli znečištění vzduchu mikročásticemi z automobilových výfuků. Ukazuje se, že se tyto částice mohou spojovat s klasickými alergeny a silně zvyšovat jejich agresivitu.
Televize a počítač jako nepřítel
Nejdůležitějším faktorem je ale možná něco jiného – mnohahodinové vysedávání dětí u televize a počítačů místo běhání venku. Dětské hry jsou doprovázeny intenzivním zapojením dechového systému. Dítě sedící u televize tyto partie procvičuje nanejvýš tím, že jednou za půl hodiny zhluboka vzdychne, což se zátěži spojené s fotbalem či hrou na honěnou těžko vyrovná. Ukazuje se, že fungování slizničního imunitního systému fyziologicky optimálně zatěžovaného, resp. nezatěžovaného dýchacího traktu, se dost podstatně liší. Vysedávání dětí u televize je navíc spojeno s pobytem v uzavřených prostorách – tedy v prostředí zamořeném alergeny domácího prachu.
Jak tedy dál?
Nejlepší je zvolit zlatou střední cestu. Alergologové předpokládají, že značná část alergií je způsobena velkým počtem hodin strávených v uzavřených prostorách.Tak ať už bydlíme v jakýchkoliv podmínkách, zkusme vypnout televizi a počítače a s dětmi vyrazit na čerstvý vzduch. Pozitivní vliv na imunitní systém má pobyt venku na čerstvém vzduchu, procházky v lese atd Nehledě na to, že i pobyt venku se i u nás dospělých počítá spíše na minuty než na hodiny.