Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději najít jiný domov. Avšak výzkumy provedené ve Spojených státech ukázaly, že více než třetina lidí s alergií na kočky si kočku doma ponechává, proto uvádíme rady jak pro ty, kdo si chtějí zvíře ponechat, tak pro ty, kdo se rozhodnou opačně.
Lidé s těžkými alergiemi často zjistí, že ačkoliv jim jejich domácí zvíře zpočátku velmi chybělo, z dlouhodobého hlediska se jednalo o správné rozhodnutí, které výrazně zlepšilo jejich potíže. Nalezení nového domova pro dospělé domácí zvíře je často svízelné, protože lidé většinou chtějí koťata nebo štěňata. Zkuste však informovat své okolí a přesně vysvětlit, proč je třeba najít pro zvíře nového majitele. Rodina nebo přátelé jsou někdy rádi, když jim svého zvířecího přítele nabídnete. Zeptejte se také mezi staršími sousedy – může pro ně být výhodnější mít doma dospělé zvíře, které je již klidnější a přivyklé životu v domácnosti.
Kočky
Kočičí alergen nemůžete spatřit – mnozí lidé se nesprávně domnívají, že příčinou alergie je kočičí srst, nebo kožní šupinky. Hlavním alergenem je však bílkovina, která se nalézá v potu a ve slinách koček. Šíří se mikroskopickými kapénkami. Tyto lehoučké částečky alergenu se šíří po celém bytě.
Jsou tak malé, že se mohou vznášet ve vzduchu po dobu šesti i více hodin. Když se posléze usadí, lze je snadno rozvířit i nepatrným pohybem. K tomu, aby se opět vznesly do vzduchu, stačí jen projít se po místnosti.
Velikost částic alergenu
Kočičí alergen patří k těm nejmenším. Většina částic je menší než 2,5 mikronu a nejmenší měří pouze 0,5 mikronu (mikron je tisícina milimetru). Pomoci může kvalitní čistička vzduchu. Řada z nich odstraní i ty nejmenší částice.
Úklid po kočce
Poté, co kočka domácnost opustí, zůstává její alergen doslova všude – na křeslech, pohovkách, na polštářích, skříních, stínidlech lamp, v kobercích a ulpívá dokonce i na záclonách a na zdech. Alergeny mohou být rovněž uvnitř matrací, pokud na nich kočka někdy v minulosti spala a sotva si tedy lehnete, rozvíříte je.
Jakmile je kočka z bytu pryč, důkladně vyvětrejte, abyste vypudili všechny alergeny, které se ještě vznášejí ve vzduchu. Vyčkejte několik týdnů a uvidíte, nakolik se vaše potíže zlepší. Teprve potom pokračujte dále. Pokud stále trpíte potížemi, které se doma zhoršují, pak je třeba:
- Koupit výkonný vysavač, který zadrží alergeny. Předem se však ujistěte, že kupujete opravdu kvalitní zařízení s účinnou filtrací (HEPA filtrem). Potom budete schopni odstranit z čalounění alergeny, aniž byste je současně všude rozprášili.
- Pokud kočka někdy v minulosti spala na pohovce, uvažte, zda nekoupit nové polštáře a přikrývky. Jinou možností jsou povlaky proti roztočům.
- Dokonce i po odstranění kočky a po velmi pečlivém úklidu, mohou alergické potíže přetrvávat. Kočičí alergeny se bohužel přenášejí na oděvu majitelé těchto zvířat a pronikají tak do škol, do kin, dopravních prostředků, bank a dokonce i do čalounění židlí v nemocničních čekárnách.
Pryč od úklidu
Alergičtí jedinci by měli opustit na dobu úklidu byt a setrvat venku ještě nejméně šest hodin po jeho ukončení. Pokud to není možné, měli by použít ochrannou filtrační masku.
Život s kočkou
Pamatujte, že pokud si zvíře ponecháte, bude to znamenat neustálou a významnou expozici alergenů bez ohledu na to, jak pečlivě se budete řídit dále uvedenými radami:
- Zlepšete větrání bytu, abyste snížili množství alergenů ve vzduchu. Velký význam může mít, je-li váš byt důkladně chráněn proti průvanu. Pravidelně větrejte. Vždy nechávejte pootevřené okno, když je kočka nebo alergický člověk v místnosti. K vyčištění vzduchu použijte čističku vzduchu. Na kočičí alergeny účinkuje velmi dobře, neboť jsou lehké, snadno se vznesou a jejich velké množství se po většinu času vznáší ve vzduchu. Čistička vzduchu vás samozřejmě neuchrání před alergeny, když vám kočka leží na klíně – přestože některé reklamy tvrdí opak.
- Jakmile si kočka začne čistit srst, dejte ji ven, neboť během této činnosti produkuje velké množství alergenů. Zhotovte jí venkovní boudu, kde může spát a „mýt se“. Snížíte tak množství alergenů uvnitř bytu.
- Jestliže kočce stále dovolujete pobývat uvnitř, odstraňte z bytu veškeré čalouněné předměty a koberce. Kupte raději křesla potažená kůží nebo koženkou, z nichž lze kočičí alergen snáze odstranit.
- Kočce vůbec nepovolujte přístup do ložnice. Pokud byla zvyklá zde spát, vyperte povlečení a kupte nové polštáře, přikrývky a matrace, nebo je povlečte do protialergických povlaků.
- Je-li vaše zvíře nekastrované, zvažte, zda je nedat vykastrovat – množství alergenů produkované vykastrovanými kocoury se snižuje.
Psi
Většinu z výše uvedených rad určených majitelům koček, lze použít i na psy, neboť jejich alergeny jsou rovněž velice malé a lehké. Psi vytvářejí méně alergenů než kočky a zdá se, že jejich alergeny jsou slabší. Přesto však je nutné domácnost po odchodu psa důkladně uklidit, jestliže jste se mu rozhodli najít nový domov.
Pokud jste se rozhodli, že si psa ponecháte, velmi vám prospěje čistička vzduchu, i když budou zapotřebí i další opatření, k nimž patří vyloučení přítomnosti psa v ložnici a snaha udržet ho déle (nebo po většinu času) venku. Psa důkladně koupejte, snížíte tím množství alergenů ve vzduchu, avšak toto množství se během několika dnů opět obnoví.
Jiná domácí zvířata
Velmi silné alergeny vytvářejí koně. Ti, kteří mají alergii na koně, jsou často tak citliví, že jim vyvolá potíže již to, když se do místnosti přinese oděv použitý při jízdě na koni. Potíže někdy vyvolává i starý čalouněný nábytek nebo matrace plněné koňskými žíněmi.
U malých savců, jakou jsou myši nebo morčata, vyvolává alergické potíže obvykle jejich moč. Bílkoviny z moči se rozprašují do vzduchu a roznášejí se po celém domě. Takováto zvířata byste měli chovat v dobře větraných místnostech nebo ve venkovní kleci.
U hadů, ještěrů a jiných plazů jsou příčinou alergie drobné šupinky kůže, které se vznášejí ve vzduchu. Totéž platí pro pakobylky a ostatní hmyz.