Při užívání některých druhů antibiotik se může objevit přehnaná reakce imunitního systému na konkrétní léčivou látku. Nejrozšířenější je alergie na penicilin a jiná beta-laktamová antibiotika (ampicilin, nafcilin, dikloxacilin, cefadroxil, cefazolin a další), která se strukturou podobají penicilinu.
Příznaky alergie
Alergické příznaky se nejčastěji objevují na pokožce v podobě svědivé vyrážky s výskytem pupínků. Při závažnější reakci mohou vznikat otoky pokožky nebo sliznice a přidat se mohou také dýchací obtíže. V krajním případě může být vyvolána životu nebezpečná anafylaxe.
Příznaky alergie se mohou dostavit okamžitě po požití léčiva nebo s odstupem několika hodin až dnů. Příznaky alergie nezaměňujeme s vedlejšími účinky léčiva, které jsou uvedeny v příbalovém letáku.
Diagnostika
Pokud se během užívání antibiotik objeví výše uvedené příznaky, léčivo vysadíme a poradíme se s ošetřujícím lékařem, který předepíše jiná antibiotika. V případě závažnější reakce nás odešle na vyšetření ke specialistovi.
Alergolog nejprve odebere podrobnou anamnézu (pohovor) a následně provede kožní testy (k dispozici testy pouze pro běžně rozšířená antibiotika, jako je penicilin). K přesnější diagnostice je často nutné použít tzv. provokační test, kdy je pacientovi podáván vyšetřovaný lék v postupně se zvyšujících dávkách a sledují se nežádoucí reakce.
Léčba alergie na antibiotika
Jediným správným postupem, jak předcházet alergické reakci, je vyhýbat se konkrétnímu antibiotiku, ale i dalším lékům ze stejné skupiny. Před každým ošetřením informujeme lékaře o diagnostikované alergii na konkrétní léčiva. On si tuto informaci uloží do zdravotní dokumentace o vás. Alergii na léky si rovněž můžete poznačit do svého účtu pojištěnce na stránkách své zdravotní pojišťovny nebo u sebe nosit průkaz alergika. Již probíhající alergickou reakci tlumíme užíváním antihistaminik nebo jiných předepsaných léků.