Máte alergii na barvu na vlasy? A objevuje se u vás ekzém, i když nebezpečné barvy vynecháváte? Víme, čemu dalšímu byste se měli také vyhýbat. Hlavním viníkem alergických reakcí na vlasové barvy je, jak známo, látka zvaná parafenylendiamin (PPD). Alergické projevy se však mohou vracet, i když barvy s PPD přestanete používat. Důvodem je přítomnost této látky nebo chemicky příbuzných sloučenin v některých lécích, kosmetice a dokonce i v potravinách.
PPD alergizuje jen během aplikace
Parafenylendiamin funguje v barvách na vlasy jako jakási vývojka. Alergickou reakci způsobuje u citlivých osob během barvení vlasů, kdy dochází k jeho oxidaci. Po ustálení už není nebezpečný, proto může alergik používat barvené paruky nebo se dotýkat nabarvených vlasů druhé osoby.
Tuto chemikálii najdete zejména ve tmavých odstínech barev na vlasy. Může se skrývat i pod jinými názvy, jako jsou například tyto:
- p-phenylenediamine
- diaminobenzene
- benzenediamine
- aminoaniline
Kromě barev na vlasy se PPD přidává také do tetovacích inkoustů nebo jako antioxidant do gumových výrobků.
Alergii si potvrďte testem
Někteří výrobci PPD nahrazují látkou zvanou paratoluendiamin sulfát (PTDS), na kterou však zhruba polovina osob alergických na PPD rovněž reaguje. Riziko alergie hrozí i u příbuzných látek jako diaminotoluen nebo diamino(hydroxyethyl)benzen.
Snášenlivost vlasové barvy by si měl alergik předem ověřit testem:
Test snášenlivosti vlasové barvy
Kapku přípravku si rozetřete na pokožku, ideálně za ucho nebo na vnitřní stranu předloktí. Nechte zaschnout. Vyčkejte minimálně 48 hodin a pak vzorek smyjte. Podle stavu pokožky pod vzorkem lze odhadnout, zda vám bude barva ve vlasech vadit.
Zatímco lehké zrůžovění testovacího místa je možné považovat za přirozené podráždění nealergického původu, svědivá vyrážka či otok jsou předzvěstí, že „váš“ alergen je v barvě přítomen.
Zkřížená alergie na barviva, léky a kosmetiku
Pokud vám PPD vadí, nejste úplně v bezpečí, ani když rizikové barvy na vlasy nepoužíváte. S chemikáliemi podobnými PPD se totiž můžete setkat i při jiných příležitostech.
Z důvodu chemické příbuznosti může dojít k takzvané zkřížené alergii, která se může projevit třeba jako ekzém, nejčastěji v obličeji. Ale také může způsobit problémy s dýcháním – dušnost nebo zahlenění.
Na které věci si dávat pozor?
1. Některá umělá potravinářská barviva ropného původu, tzv. azobarviva, používaná k dobarvování potravin a léků:
- tartrazin (E102)
- žluť SY (E110)
- azorubin (E122, karmoisin)
- amaranth (E 123, nemá nic společného s rostlinou amarantem)
- košenilová červeň (E124, ponceau 4R)
- erythrosin (E 127)
- červeň 2G (E 128)
- hněď HT (E155)
- brilantní čerň BN (E151)
- litholrubin BK (E180)
Některá další barviva ze stejné skupiny už byla v České republice zakázána, ale není vyloučeno, že se s nimi setkáte v zahraničí. Potravinářské firmy sice postupně azobarviva ve svých produktech nahrazují jinými, zejména přírodními, ale jde to pomalu. Čtěte etikety.
2. Některé druhy kosmetiky
- velké množství kosmetických přípravků využívajících jako konzervační látky parabeny
- opalovací přípravky s obsahem kyseliny paraaminobenzoové (PABA, para-aminobenzoic acid)
Hledejte kosmetiku označenou jako „bez parabenů“. Kyselina PABA se k opalování již téměř nepoužívá, nicméně roste její obliba jako potravinového doplňku!
3. Některé průmyslové barvy
- barvy a inkousty na bázi anilinu (aminobenzenu, fenylaminu, benzenaminu)
- některé druhy textilu, kůže nebo kožešin napuštěné barvivy z kategorie anilinových barviv a azobarviv
Snažte se předcházet zašpinění pokožky inkoustem z tiskárny nebo na psaní. V případě oblečení je každá rada drahá. Záleží na původu a kvalitě textilu. Před prvním použitím oblečení rozhodně vyperte. Oblečení, které při praní nebo zpocení pouští barvu, nenoste na holou kůži.
4. Některé léky
- lokální anestetika jako benzokain a prokain
- antibiotika ze skupiny sulfonamidů a na bázi kyseliny paraaminosalicylové
- diuretika s obsahem hydrochlorotiazidu
Pokud lékař zvažuje použít na vás některá z těchto léčiv, nezapomeňte ho informovat, že jste alergičtí na PPD.
Že si tu hromadu cizích názvů nemůžete nikdy zapamatovat? Nebojte, času máte dost. Přecitlivělost na PPD a příbuzné sloučeniny je bohužel celoživotní záležitostí.