Alergie na tetování se může objevit až za několik let, upozorňují alergologové na nečekané riziko módního tetování. Podle nich by si lidé měli dobře rozmyslet, zda se chtějí nechat tetovat. Rodiče by podle lékařů měli také vědět, že rizikové je i nalepovací tetování, které si oblíbily děti.
Lékaři potvrzují, že s rozmachem tetování přichází do jejich ordinací více lidí s alergickou reakcí. Tetováním se přitom zdobí lidé odnepaměti. Má funkci krášlicí, sociální a mívalo i funkci rituální.
„Alergické reakce mohou po tetování nastat okamžitě, ale i za několik let. Ty oddálené se projevují nejčastěji zduřením a zarudnutím v místě tetování, takzvaným granulomem. Většinou jsou za ně zodpovědné používané pigmenty a jejich nečistoty,“ varují odborníci. Nebezpečné je i dočasné tetování
Bez rizika není podle nich ani dočasné tetování prováděné henou. Je to sice přírodní produkt, ale pro ztmavnutí a delší trvanlivost barvy se k ní přidává parafenylenediamin, který bývá zdrojem alergických kožních reakcí.
Alergická reakce byla popsána i po nalepovacím tetování pro děti, které mohou reagovat nejen na barvu po nalepení, ale reakce se může objevit i po čtyřech měsících.
Navíc pokud tetovací salóny nedodržují hygienická pravidla, může se člověk nakazit z nedostatečně sterilizované jehly virem HIV, žloutenky B nebo C. Objevila se i kožní infekce zlatým stafylokokem, který vyvolává hnisavé komplikace ran. Ohrožení u kardiochirurgických pacientů
Malá informovanost o nebezpečí tetování vládne i mezi pacienty po kardiochirurgických výkonech nebo s vrozenými srdečními vadami. Po tetování jim hrozí endokarditida, infekční zánět nitroblány srdeční.
„Tito lidé by si měli tetování odpustit. Pokud na něm trvají, měli by dostat antibiotika jako před rizikovými lékařskými zákroky,“ radí odborníci.
S tetováním jsou spojeny problémy i při jeho odstraňování. Na kůži mohou vzniknout po odstranění obrazce nevzhledné jizvy, skvrny tmavší nebo světlejší než okolní kůže či trvalé zánětlivé zduření.
Zdroj: ČTK