Věděli jste, že část kosmetických výrobků obsahuje chemikálie, které vás mohou dostat až do nemocnice? „Od svých patnácti let jsem si barvila vlasy a plácala na ně vše možné," začíná líčit svůj nepříjemný zážitek s barvami Monika E. „Poslední dobou jsem si podbarvovala blond vlasy černou. Poprvé mi naskákaly na hlavě pupínky a boláky, které nepříjemně svědily. S každým barvením se otoky objevovaly znova a zhoršovalo se to. První velká reakce přišla asi po roce, co to začalo. Na polovině hlavy, kde jsem se barvila, mi naskákaly puchýře. Myslela jsem, že to způsobují barvy z drogerie. Proto jsem zašla ke kadeřnici, která o alergické reakci v životě neslyšela, a ta mě obarvila profesionální barvou. Do dvou hodin mi hlava natekla tak, že jsem ji nemohla ani zaklonit. Strašně to bolelo, svědivá bolest byla neúnosná," popisuje peripetie Monika. Ani volně dostupný lék Zirtec jí neulevil, a tak musela do nemocnice.
Pokud se chcete barvit chemickými barvami, ale vyvarovat se nepříjemné reakce, proveďte si test na zápěstí 48 hodin před aplikací barvy. Nebezpečí nečíhá pouze v krabičkách s barvami na vlasy, ale například i na letní dovolené, kde je oblíbené malování hennou. Podle šablonky je aplikována černá směs, která zanechá dojem fetování. Tato směs je známá jako „černá henna". Sama o sobě je henna přírodní barvivo s načervenalou barvou. Ale právě kvůli přidanému PPD získá černou barvu a může se stát nebezpečným.
Jedinou možností, jak alergickou reakci zastavit, jsou kortikoidy, které se podávají denně v injekci. „ Ty injekce jsou dosti nepříjemné, ale nic jiného nepomáhá," dodává Monika. Primářka kožního oddělení Nemocnice na Bulovce Naděžda Vojáčkova k tomu říká: „Reakce na barvu na vlasy patří k častějším případům kontaktní alergie. V minulém roce naši kliniku navštívilo deset žen s těžkou formou reakce."
Alergickou reakci způsobuje látka para-fenylendiamin (PPD), kterou obsahují všechny trvalé a polotrvalé barvy. Po¬zor si dávejte i na barvy, které se tváří jako přírodní produkty. Nemusí obsahovat amoniak, ale PPD v nich většinou je. „Kontaktní alergie se projeví až po různě dlouhé době, kterou nelze odhadnout. Nejdřív musí proběhnout fáze senzibilizace (zvýšení citlivosti – pozn. red.) a teprve poté se ekzém objeví," vysvětluje primářka Vojáčkova. Moničino tělo se snažilo s para-fenylendiaminem bojovat, ale po letech barvení to nezvládalo a propukla alergie. „Černé barvy jsou horší než blond. Peroxid ničí vlasy, ale nepoškozuje kůži. Teď jsou pro mě všechny barvy kryjící šediny tabu. Už bych to nechtěla nikdy zažít. V nemocnici mi řekli, že při silné reakci se může člověk i udusit," zakončuje své horo¬rové vyprávění Monika.
Zdroj: deník Metro Autor: Klára Javůrková