Pro většinu žen patří v dnešní době barvení vlasů k běžné péči o zevnějšek. Stejně jako každý kosmetický přípravek může i barva na vlasy vyvolat alergickou reakci. Přehnanou reakci má až 5 % uživatelek.
Alergie na barvy na vlasy
Reakce na barvy na vlasy patří k nejčastějším případům kontaktní alergie. Kontaktní alergie se projeví až po různě dlouhé době, kterou nelze odhadnout. Nejdřív musí proběhnout fáze senzibilizace neboli zvýšení citlivosti a teprve poté se kožní reakce objeví. Tyto reakce mohou být často velice vážné – od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, neúnosnou bolestí a horečkou. V dramatickém případě se může rozvinout i anafylaktický šok. V takových případech bývá nutná hospitalizace, protože se reakce neomezí na kožní projevy, ale zasahují sliznice a orgány kdekoli v těle.
To, že jsme již barvu použili několikrát předtím bez problémů, přitom nic neznamená. Alergie totiž může propuknout kdykoliv v průběhu života.
Barvy na vlasy obsahují řadu toxických látek. Nejkontroverznější složkou je PPD – parafenylendiamin. PPD je významný kožní kontaktní alergen, je třetím nejčastějším alergenem v kosmetických přípravcích po parfémech a konzervačních látkách. Je přidáván do permanentních vlasových barev a šamponů, používá se v textilním průmyslu a k barvení kůží. Kosmetické praktiky vedoucí ke vzniku kontaktní alergické dermatitidy jsou běžné stále u mladších a mladších dětí. Alergie na PPD se může vyvinout náhle a bez varování. Látku PPD obsahují všechny trvalé a polotrvalé barvy. Je třeba si dát pozor i na barvy, které se tváří jako přírodní produkty. Nemusí obsahovat amoniak, ale PPD v nich většinou je.
Určení alergenu je ale složité. Většinou je možné zjistit z obalu jednotlivé složky, ale pokud je použita barva jako celek, pak se jedná o koktejl alergenů, v němž je konkrétní alergen těžké identifikovat.
Výrobci těchto preparátů se většinou chrání tím, že každý uživatel barev na vlasy musí nejdřív provést test citlivosti. A pokud se vyskytne alergická reakce, pak by barvu neměl používat. Tento test je nutné opakovat před každým novým použitím barvy. Bohužel většina lidí tento krok ignoruje.
Alergie na tetování
I tetování může vyvolat alergickou reakci. Hlavní komplikací je alergie na barvivo v inkoustu. Alergické reakce mohou po tetování nastat okamžitě, ale i za několik let. Tyto pozdní reakce se projevují zduřením a zarudnutím v místě tetování, takzvaným granulomem.
Nebezpečné je i dočasné tetování. Rodiče by měli vědět, že alergická reakce se již objevila i po nalepovacím tetování pro děti.
Pokud se tato alergie už jednou rozvine, pak jediný způsob její léčby představuje odstranění tetování.
Poslední dobou je stále častější výskyt kontaktní alergické dermatitidy v místech dočasné tetován provedené „černou henou“. Toto tetování henou si přivážejí děti většinou jako suvenýr ze zahraniční dovolené u moře, většinou z arabských zemí nebo z Itálie. Po návratu se v místě malované „tetováže“ objeví drobné puchýřky, což je doprovázeno silným svěděním.
Hena je rezavě červené barvivo, které se ve formě prášku získává z listů asijské rostliny Lawsonia inermis a tradičně se používá v orientálních krajinách k barvení vlasů, k dekoraci nehtů nebo k dočasnému tetování. Pokud se používá hena samostatně nebo v kombinaci s přírodními barvícími látkami (káva, čaj), je relativně bezpečná. Pro urychlení barvení a zvýraznění vzoru se však hena v turisticky frekventovaných oblastech a v tetovacích salonech aplikuje ve směsi s výše zmíněným PPD. Tato látka zajistí výrazný a dlouhotrvající obrazec na kůži a splňuje tak komerční požadavek na tetováž.