Máte dítě s alergií a bojíte se s ním vyrazit na výlet? Obavy jsou zbytečné, připravili jsme pro vás doporučení, jimiž byste se měli řídit, abyste předešli problémům.
Alergie na pyly je jedním z nejčastějších druhů. I když základním opatřením, jak tlumit její projev, je omezit kontakt nemocného s alergenem, ne vždy je snadné vyhnout se pobytu v přírodě.
Nejvíce výletů a dalších venkovních akcí pro děti bohužel probíhá v pylové sezóně. Každý pylový alergik by měl mít jasno v tom, na které látky je alergický, a vědět, kde a kdy na ně může narazit. Dobré je mít k dispozici pylový kalendář, ze kterého lze vyčíst, kdy se v ovzduší nacházejí jaké pyly. Aktuální informace pak poskytuje pylové zpravodajství v médiích.
Alergologové doporučují odjet v době, kdy nejsilněji kvete „náš alergen“, někam na dovolenou. A nemusí jít jenom o cestu na jih k moři, kde rostliny odkvětají dříve. Někdy stačí strávit pár dní v horách, kde je doba kvetení zase opožděná. Ale ne tak, aby alergik nával pylů absolvoval dvakrát – jednou doma a podruhé na horách.
Alergik musí dodržovat speciální režim
Na sezónu je možné připravit se také speciální vakcinací, která dokáže částečně zmírnit průběh alergických reakcí. „Jde o jediný druh léčby, který postihuje jádro nemoci“, říká alergolog Tomáš Rohovský. „Musí se s ní však začít rok dopředu, minimálně půl roku před začátkem pylové sezóny.“ Pokud pacient pravidelně užívá nějaké protialergické léky, je vhodné před odjezdem na dovolenou zkontrolovat jejich zásobu a případně si nechat další předepsat.
„Alergik obvykle musí užívat určité léky pravidelně a další jenom při obtížích. Jejich vysazení uprostřed přírody je velkou chybou. Rýma nebo astma se mohou zhoršit a zkazit prázdniny,“ varuje alergolog.
Alergii je třeba respektovat, nikoli ji provokovat. Dítě alergické na traviny proto nepouštíme do oblastí, kde se zrovna seká tráva. Pro vycházky jsou naopak vhodnější lesy, uvnitř kterých je výskyt pylů nižší.
Pobývat je také možné u vodních ploch, ale pouze takových, které nemají břehy obrostlé trávou. Pro pylového alergika je nejvhodnější doba na procházku za deště nebo krátce po něm. Pokud je pěkné počasí, je možné se vydat ven, ale pokud možno pouze brzy ráno. Oči je vhodné před pylem chránit slunečními brýlemi.
Do automobilů speciální filtry
Automobil rodiny alergika by měl být vybaven kvalitním pylovým filtrem. Během jízdy není vhodné větrat oknem. Cyklistům pak může na vyjížďce dobře posloužit filtrační obličejová maska. Pokud jede větší počet dětí na tábor nebo školní výlet, může být výhodné ubytovat pylové alergiky společně.
Lépe se pak dodržují společná pravidla a hlídá se jejich zdravotní stav. Jejich pokoje by se měly větrat pouze ráno a večer, kdy je ve vzduchu méně pylových částic.
Při delším pobytu na chatě je rozumné vzít s sebou z domu čističku vzduchu. U alergických dětí je také třeba klást větší důraz na osobní hygienu. „Po návratu z přírody by se alergici měli osprchovat, umýt si vlasy a obléknout si čisté oblečení. Zbaví se tak pylových zrnek, která se usazují na těle i oděvech,“ radí Rohovský.
Než pojede alergické dítě na prázdniny
- pobyt v přírodě plánujeme podle pylového kalendáře a pylového zpravodajství
- zásobíme se předepsanými protialergickými léky
- pokud s dětmi nejedeme sami, informujeme o alergii někoho z dospělých a požádáme ho o dohled
Největší rizika
- rozkvetlé louky, i čerstvě posekané, okraje lesa
- u větších dětí brigády v přírodě
- vycházky uprostřed slunečného a větrného dne