Dobrý den, atopický ekzém se mi poprvé objevil ve 12 letech, po pubertě zmizel, a ve 25 letech zhruba před půl rokem vlivem stresu opět objevil. Jsem celiak a držím dlouhodobě bezlepkovou dietu, také mám vypozorováno špatné trávení kravského mléka, tak jsem jej také vysadila. Nyní jsem 15tt a ekzém se mi opět zhoršil hlavně v obličeji a na rukou, jelikož mi kožní lékařka zakázala imunomodulátory a xyzal, namíchala mi lehce kortikoidní mast na noc, kterou mi ovšem zakázala gynekoložka. Stále se promazávám mléky a mastmi pro atopiky, neškrábu se, domácí prostředí udržuji téměř hypoalergenní a stále se ekzém rozrůstá. Vyzkoušela jsem konopné masti, homeopatika, dostupnou kosmetiku z lékárny, aloe vera, solné jeskyně, léčitele, bylinky, nejrůznější přírodní oleje a zábaly. Existuje léčba která by mi pomohla a je bezpečná v těhotenství? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, Ninuško,
atopický ekzém se obvykle během těhotenství zhoršuje. Určitě má ale smysl pokračovat v nějaké formě léčby, protože Vaše psychická nepohoda způsobovaná neléčeným ekzémem nenarozenému dítěti také neprospívá.
Ne všechna antihistaminika je nutné během těhotenství vyřazovat. Zrovna Xyzal (levocetirizin) patří v tomto ohledu mezi ty relativně bezpečné. Osobně bych Vám velmi doporučil konzultaci s alergologem. Jednak ohledně vhodného protialergického léku pro Vás, jednak ohledně případných alergologických testů. Z Vašeho dotazu není zřejmé, jestli jste nějaké alergologické testy již podstoupila a s jakým výsledkem. Když budete znát případné alergeny, které Váš ekzém provokují, budete moci hypoalergenní opatření zaměřit právě na ně.
Rozhodně pokračujte v neustálém promazávání pokožky. Jaké typy přípravků vybrat, Vám poradí náš článek Kosmetická péče o atopickou pokožku I: Akutní fáze ekzému. Promazávání správným přípravkem tvoří 50 % úspěšnosti léčby.
V rámci Vašich dietních možností je potřeba jíst co nejpestřejší stravu.
Držíme palce!
Michal, ProAlergiky.cz