Aby bylo ošetřování atopické pokožky úspěšné, je potřeba jednotlivé kosmetické přípravky střídat podle toho, v jakém stadiu se ekzém nachází. Žádná kosmetika totiž není univerzální. A na některé projevy ani běžná kosmetika nestačí. Jak tedy postupovat?
Ekzém se občas zkrátka zhorší a ne vždy se tomu dá předejít. U někoho se objeví „jen“ šupinky a zánět, u jiného mokvavé až hnisající rány. Střídejte tedy vhodné krémy a obklady.
Ve všech případech se při promazávání pokožky snažte udržovat řádnou hygienu, abyste na choulostivou pokožku nepřenesli nové bakterie. Je to jednoduché: Před každým krémováním si dobře umyjte ruce.
Ošetřování zarudlých ložisek
Vyschnutí a zarudnutí ložisek je první fází zhoršení ekzému. V postižených místech pokožky se vytvořil nový zánět – kůže je rozpálená. Ložiska je tedy třeba intenzivně hydratovat a snažit se mírnit zánět.
Pokud jste v péči dermatologa, obvykle vám v této fázi doporučí užívání kortikoidových nebo imunomodulačních „mastiček“. Při výraznějším zhoršení ekzému je na místě lékaře navštívit.
Z běžně dostupné kosmetiky se na zarudlá ložiska hodí různé hydratační krémy a balzámy. Mnoho z nich má i protizánětlivý účinek, takže může do určité míry nahradit kortikoidy.
Do této skupiny patří:
- Eucerin AtopiControl Acute krém
- A-Derma Exomega Emolienční krém/balzám
- Avène XeraCalm Relipidační krém/balzám
- Bioderma Atoderm krém
- Linola krém
- krém Basic 30
- krém Dermalex Repair Ekzém
- borová vazelína
- zinkové masti
- ichtyolové pasty
Aplikujte je několikrát denně v malém množství. Zbytek pokožky nadále pravidelně ošetřujte nějakým dobře snášeným tělovým mlékem.
Ošetřování mokvajících ložisek
Mokvající puchýřky v ložiskách jsou vyvrcholením celé akutní fáze ekzému. Jeho zvládnutí bývá časově nejnáročnější. Kromě uklidňování zánětu je potřeba ložiska ještě navíc vysušit.
Na to jsou osvědčené vlhké obklady s různými druhy účinných látek:
- borová voda (Jarischův roztok)
- hodně rozředěný hypermangan (světle růžový roztok)
- čaj z heřmánku nebo řepíku
- silný černý čaj
Jak na to? Léčebná tekutina se nanese na čistý kousek bavlněné látky, například kapesník, a přikládá se na ložiska. Obklady je možné používat vlažné nebo studené. Nechávají se působit jen dvě až tři minuty. Pak textilii znovu navlhčujete a přikládáte pětkrát až sedmkrát po sobě. Obklad se ničím nezakrývá a po aplikaci se kůže nechá volně uschnout. Celé toto kolečko opakujte aspoň třikrát denně, dokud ložiska nepřestanou mokvat.
Když jsou mokvající ložiska rozeseta na více místech nebo tvoří velké plochy, je vhodnější aplikovat uklidňující a vysušující koupele. Do vody se přidávají různé čaje a odvary, například z černého čaje, řepíku, řebříčku, měsíčku nebo dubové kůry. Mnohým atopikům dělají dobře i koupele s přídavkem ovesných vloček, pšeničných otrub, škrobu nebo mořské soli.
Mokvající ložisko musí volně dýchat, proto byste jej neměli „zaplácnout“ žádným mastným ani těžkým promazávadlem. Klasické kosmetiky, která by se na mokvající ekzémy dala používat, není mnoho:
- A-Derma Cytelium Vysušující sprej
- Bepanthen Plus
Na pokožku mimo ložiska se i v této fázi používá osvědčené tělové mléko. Čím v lepší kondici je bude pokožka jako celek, tím lépe se budou hojit i ložiska.
Ošetřování hnisavých ložisek – infikovaný ekzém
V prasklinách a strupech se mohou přemnožit bakterie, zejména zlatý stafylokok (staphylococcus aureus) a způsobit, že se v ložiskách objeví bělavý nebo žlutavý hnis. Tato komplikace zpomaluje hojení ekzému a zvyšuje podráždění pokožky.
- Atoderm P. O. Zinc
- Eucerin Acute krém
- krémy s obsahem stříbra, např. Mikrosilber Plus
- obklad s hodně rozředěným hypermanganem (světle růžový roztok)
Možnosti léčby infikovaného ekzému svépomocí jsou velmi omezené a většinou nezbývá než se obrátit na ošetřujícího lékaře. Ten předepíše mast s obsahem dehtu, antibiotika nebo kortikoidy, které také umějí infekci potlačit.
Ošetřování šupinatých a strupovitých ložisek
Zánět ustoupil a ekzém se hojí. V této fázi jde o obnovu pokožky a vyhlazení ložisek. Uplatňují se hlavně mastné přípravky. Vhodné jsou například tyto:
- Blue Cap krém/sprej
- Linola Fett krém
- mast Basic 90
- lopuchový olej
- Imunoglukan krém
- Excipial mastný krém
- Lipobase Repair
- lékárenské masťové základy jako Cutilan, Neo-aquasorb nebo Unguentum Leniens
A když se ložiska zahojí? Pokračování našich rad najdete v druhém díle tohoto článku: Prevence v klidové fázi ekzému.
Používáte různé přípravky na různá stadia ekzému? Jaké máte zkušenosti s obklady a koupelemi?