Dobrý den, chtěla bych Vás velmi poprosit o radu. Jsme sice už s manželem téměř rozhodnutí, ale opravdu bych nechtěla něco zanedbat a moc by nám to pomohlo! Pokusím se vše vylíčit do podrobna: Dcerka (nyní 14 měs.) prodělala 3x obstrukční bronchitidu a na základě toho jsme byli odesláni na alergologické vyšetření pro podezření na astma. Dcerka je jinak (krom těch těch období onemocnění) zcela "zdravá" nebo tedy bez jakýchkoli potíží - žádná rýma, kašel, ekzém.. nic. Normálně pěkně prospívá. Bohužel, vždycky onemocněla na základě toho, že byl nemocný někdo z rodiny a ona to "chytila" od nás. My (rodiče) ani jedem nejsme alergici ani jinak nemocní, ani nikdo z blízké rodiny. Z odběru krve byly zjištěny hodnoty - pouze zvýšené ECP = a to 28.5. (Jinak všechny ostatní hodnoty byly v normě: IgE 2.77, v HI IgG 4, IgM 1.53, IgA 0.63; spec IOgE roztoči neg, prach neg, phadiatop potrvin. alergenů také neg) Tyto hodnoty byly naměřeny v dceřiných 13. měs. Přičemž se tu všude dočítám, že pouze na základě tohoto nelze stanovit diagnózu. Ale paní doktorka nám řekla, že jí sice diagnozu astmatu dát nechce, ale že se to tak vyvíjí a že je jedno, jak tomu budeme říkat, jestli astma nebo recidivující bronchitida, že léčba je stejná a to, že nám nasadila: Ecobec 100 2x1 vdech, s tím že to bude užívat dlouhodobě. Na otázku jak dlouho - odpověděla, že až do školního věku a pak se uvidí, jak to bude vypadat. Nám se ale s manželem tento postup nějak nelíbí a velmi se obáváme, aby tak malé dítě bralo dlouhodobě takové léky jako jsou kortikoidy!! Velmi se bojíme vedlejších účinků těchto léků! Také je uvedeno, že tento lék se má užívat až od 2 let. Asi bychom to chápali, kdyby dcera měla nějaké vážné obtíže a dusila se či kašlala či něco podobného, a kdyby měla celkový ten krevní obraz jiný, ale takto když je bez obtíží - máme jí opravdu tuto léčbu nasadit?? Dočetla jsem se na obdobných internetových poradnách, že se tomu lékaři spíše brání a to uváděli mnohem vyšší hodnoty toho krevního obrazu.. Je správné ji tyto léky nenasadit a zvážit spíše jinou léčbu? Opravdu se velmi obáváme! Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a pomoc L. Andilová
Odpověď
Dobrý den,
třetí a další výskyt obstrukční bronchitidy v dětském věku vede k vysokému podezření na astma bronchiale. V léčbě se používají antihistaminika a buď inhalační kortikoidy, nebo lék jménem montelukast. Je to z toho důvodu, že tato léčba průdušky "ochrání" a zabrání tomu, aby každá infekce "sedla" na průdušky. I když organismus malého dítěte může být náchylnější ke vzniku "průduškových" potíží, mělo by jeho tělíčko zvládnout infekci v horních cestách dýchacích a nedovolit infekci sestoupit do dolních cest dýchacích. Pokud dojde k sestupu infekce do dolních cest dýchacích, pak by to mělo být vyjímečně, 1-2x za život.
Pravidelným podáváním výše uvedených léků pak pomůžete organismu infekci lépe zvládnout bez nutnosti opakované antibiotické léčby. Pokud infekce sestoupí na průdušky, trpí děti na úporný, dusivý kašel či dušnost, která je omezuje.
ECP je krevní parametr, který je velice citlivý a potvrzuje alergický zánět v dolních cestách dýchacích. Pokud byl tento parametr zvýšený a Vaše dcerka již měla 3x obstrukční bronchitidu, je to důvod léčbu zahájit. Alternativou by mohla být lázeňská a rehabilitační léčba či použití inhalátorů.
Inhalátory a dýchací pomůcky v E-shopu ProAlergiky.cz
Pravidelná protizánětlivá léčba výše uvedenými léky je však základem.
S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.