Oblečení pro malé ekzematiky
Zejména v noci škrábání u dětí téměř nelze uhlídat. Pomoci mohou speciální pyžamka či rukavičky pro děti s atopickým ekzémem.
Oblečení ekzematiků bychom měli obecně věnovat pozornost, syntetické materiály jsou zapovězené.
Ideální jsou lehké bavlněné materiály, oblečení vrstvíme, abychom předešli pocení, které stav pokožky zhoršuje.
Vysušení pokožky po koupeli
Ve vodě jsou obsaženy prvky, které mohou vysušování pokožky urychlovat, patří mezi ně zejména chlor, který se pro úpravu pitné vody používá. I když je ve vodě obsažen v limitech neškodných pro zdraví, lidem s citlivou pokožkou může způsobovat problémy. Odstranit jej z vody lze poměrně jednoduše, za pomoci sprchového filtru, který lze namontovat na jakýkoliv typ baterie.
Pokožku bychom měli máčet co nejkratší dobu a ne příliš často. Na koupel či sprchování používáme vlažnou vodu a speciální mycí prostředky (např. koupelové oleje, šampony a mýdla pro ekzematiky).
Praní prádla
K praní prádla používáme nedráždivé prací prostředky a snažíme se o důkladné vymáchání bez použití aviváže. Zbytky pracích prášků v oděvech jsou totiž častým provokatérem ekzému.
Promazávání pokožky
Atopická pokožka vyžaduje každodenní promazávání (promašťování, změkčování), které se provádí s cílem obnovovat porušenou bariérovou funkci kůže – tedy doplňovat chybějící vodu a tukové složky. K tomu slouží mléka, masti, krémy a koupelové oleje, kterým se odborně říká emoliencia a jsou součástí léčebné kosmetiky.
Veškeré promazávací přípravky určené pro ošetřování citlivé pokožky se sklonem k ekzémům by měly být hypoalergenní (nedráždivé).
Odborníci doporučují spíše přípravky bez bylinných extraktů (heřmánku, měsíčku, tea tree, propolisu), barviv, parfemace a konzervačních látek. Snášenlivost a účinnost jednotlivých přípravků je velmi individuální. Je potřeba zkoušet, dokud nenajdeme takový, který bude nejlépe fungovat.
Různé projevy ekzému, různé masti
Atopická pokožka může mít různé podoby: zánětlivé pupínky a puchýřky, mokvání, stroupky, zhrubnutí, barevné změny, olupující se plochy. Nepříjemné jsou tzv. krusty, které rozpraskávají.
Na různé formy ekzému pak volíme různé typy přípravků – platí: na mokré mokrým, na suché suchým. To znamená, že mokvavé plochy vysoušíme, a sice obklady s borovou vodou, Jarischovým roztokem, slabým roztokem hypermanganu atd.
V případě rozsáhlých mokvajících ploch volíme koupel v bylinných odvarech (černý čaj atd.), v odvarech z pšeničných otrub, škrobu, lze použít přídavek mořské soli do koupele.
Na mokvající místa nikdy nedáváme mastné krémy, mastné masti ani oleje!
Pro chronická ložiska, zhrublá, suchá, olupující se místa volíme mastnější přípravky – např. Excipial mastný krém nebo Menalind derm krém. Osvědčila se též žlutá vazelína.
Ochrana pokožky před sluncem
V létě dbáme na ochranu pokožky před sluncem. Velkou pozornost je třeba věnovat přípravkům sluneční ochrany. Nejlépe snášeny bývají ty s minerálními filtry a bez chemických přísad.