Nejčastěji je pro inhalování doporučována přírodní minerální voda Vincentka. Její typická chuť je dána silnou mineralizací a vysokým obsahem jódu. Jak inhalace Vincentky prospívá a jak by měla probíhat?
Vincentka pochází z léčebných pramenů v Luhačovicích na východě Moravy. Je hojně využívána především v lázeňství, a to zejména jako účinný způsob inhalační léčby respiračních onemocnění. Inhalovat však můžete jednoduše i sami doma pomocí inhalátoru.
Inhalování Vincentky je prospěšné na různé dýchací potíže
Pokud při inhalaci vdechujeme minerální vodu, účinné látky z ní se dostanou přesně tam, kde je jich potřeba. Inhalace napomáhá k odstranění otoku dýchacích cest – tím uvolňuje ucpaný nos při rýmě nebo zúžené průdušky při astmatu.
Také urychluje rozpuštění přebytečných hlenů a odplavuje bakterie, viry nebo alergeny z dýchacích cest. Vede tak k rychlejší úlevě pro nemocného člověka. Podstatný vliv inhalace minerální vody spočívá ve zlepšení obranných a samočisticích funkcí sliznice dýchacích cest.
Pravidelná inhalace je doporučována zejména těmto skupinám lidí:
- alergici
- astmatici
- dětem i dospělým trpícím na časté infekce dýchacích cest (rýma, kašel či angína)
- lidem s chronickými nemocemi plic (CHOPN, bronchitida)
- lidem s postižením hlasivek.
Inhalace nejen funguje jako součást léčby těchto nemocí, ale také má preventivní účinky.
Zmíněná Vincentka je účinná jak při onemocnění nosních dutin, tak hrtanu, průdušek a plic. Nedráždí sliznice dýchacích cest a na rozdíl od obvyklých léčiv se dá používat dlouhodobě.
Náš tip: Jaký inhalátor se hodí na Vincentku
Jak probíhá správná inhalace Vincentky
Inhalaci provádějte v klidu. Při chůzi nebo jiném pohybu se stahují dýchací cesty, a tím se narušuje inhalační léčba.
V případě ležícího pacienta je potřebné jej podepřít polštářem tak, aby byl ve vzpřímené poloze. Jedna inhalace by neměla trvat déle než 10 minut. Její délka je závislá na výkonu inhalátoru.
Nádechy a výdechy při inhalaci by měly být hluboké, aby se inhalovaná látka dostala co nejhlouběji. Po pomalém úplném nádechu je vhodné na zhruba dvě sekundy zadržet dech, aby došlo k lepšímu usazení inhalované látky. Poté klidně a co nejhlouběji vydechněte. Snažte se dýchat přirozenou rychlostí tak, abyste se cítili příjemně.
Vincentku můžete použít do všech druhů inhalátorů – kompresorových, ultrazvukových i těch s mesh technologií.
Dávejte přednost kvalitní minerálce nebo slané vodě
Ve srovnání s běžnými minerálkami vhodnými jako doplněk normálního pitného režimu je Vincentka mnohem koncentrovanější co do obsahu rozpuštěných minerálních látek. Vedle obvyklých uhličitanů a sodíku obsahuje také jód, fluoridy nebo kyselinu boritou. Je mírně zásaditá, což zvyšuje její pozitivní účinek na sliznice. Podobné složení má ještě Bílinská kyselka. Tyto dvě minerálky jsou pro inhalaci ideální.
Jako náhradu můžete použít osolenou převařenou vodu. Potřebný poměr soli je devět gramů na litr vody. Takový roztok má solidní čisticí účinek a sliznice ho dobře snášejí.
Do inhalátoru nepatří vonné olejíčky
Když inhalujete nad hrncem s horkou vodou, můžete v ní nechat vylouhovat mátu, heřmánek, tymián nebo jinou bylinu, případně do ní kápnout éterický olej z těchto bylin. Vdechujete totiž jen výpary těchto bylin.
Do elektrických inhalátorů však používejte jen léčebné roztoky určené k inhalaci. Roztoky jsou zde totiž rozprašovány na mikrokapičky a vy je celé vdechujete. Vdechování čaje ani oleje není považováno za bezpečný způsob péče o dýchací cesty. Nemluvě o tom, že oleje mohou inhalátor nenávratně znečistit.