Jednoduché a rychlé uvedení do provozu patří mezi velké přednosti mobilních klimatizací. Nepotřebujete totiž v bytě budovat žádné rozvody tak, jako je tomu u nástěnných (dělených) klimatizací.
Mobilní klimatizace v e-shopu ProAlergiky.cz
Jak odvádět teplý vzduch
Téměř každá mobilní klimatizace je vybavena tlustou hadicí, pomocí které se z místnosti odvádí horký vzduch. Váš hlavní úkol při její instalaci spočívá v tom, že konec této hadice musíte umístit do pootevřeného okna, balkonových dveří nebo jiného existujícího otvoru ve zdi.
Máte přitom několik možností, jak hadici upevnit:
- Okenní lišta (panel): Bývá součástí dodávky některých klimatizací. Její velikost je možné přizpůsobit rozměrům okna. Na hadici nasadíte přibalenou koncovku (adaptér) a tu vložíte do otvoru v liště. Lištu je v některých případech možné přišroubovat nebo přilepit do okna.
- Okenní těsnění (izolace): Obvykle se prodává zvlášť jako příslušenství. Jde o dvoudílnou manžetu spojenou zipem. Nalepí se mezi okenní rám a samotné okno (nebo balkonové dveře). Pomocí zipu se vytvoří otvor tak akorát na hadici.
- Díra vyřezaná v okně: Neoficiální řešení vhodné pro zkušené kutily. Do okenní tabule se vyřeže otvor na hadici. Na zimu se zakrývá nějakou izolační deskou.
- Ventilační otvor ve zdi: Hadice se nasadí na existující otvor pomocí upevňovacích nástěnných kroužků, které lze sehnat jako příslušenství. Instalace vyžaduje určitou zručnost.
Možná vás napadlo, že byste mohli hadici pouze vystrčit z otevřeného okna a případně ji k oknu upevnit provázkem nebo šňůrkou. Tuto metodu nedoporučujeme z důvodů plýtvání elektřinou – podrobnosti popisujeme níže.
Co dalšího udělat před zprovozněním
Druhým, ještě jednodušším krokem instalace je zapojení přístroje do zásuvky. U některých modelů může být potřeba ručně otevřít lamely ve výfukovém otvoru, případně na správné místo nasadit vzduchový filtr, pokud leží zabalený v krabici.
Pak už jen stačí vybrat si na ovládacím panelu nebo dálkovém ovladači požadovaný režim a přístroj zapnout.
V případě, že jste klimatizaci skladovali v šikmé nebo vodorovné poloze, například z důvodu převozu, před uvedením do provozu nechejte klimatizaci stát ve vzpřímené poloze alespoň 12 hodin. Tento čas je potřebný pro stečení chladiva, které se rozlilo v chladicím okruhu, do kompresoru.
Jak neplýtvat elektřinou
Klimatizace je nejúčinnější v uzavřené místnosti. Zvláště byste si měli hlídat, zda vám někudy do místnosti neproudí horký vzduch z venku. Zejména nedostatečné utěsnění otvoru, kterým vyvádíte hadici, se může podepsat na vyšší spotřebě elektřiny během klimatizování. Proto v případě odvádění horkého vzduchu oknem nebo balkonovými dveřmi doporučujeme používat výše zmíněné okenní těsnění. Pokud hodláte klimatizaci používat střídavě ve více místnostech, nalepte si těsnění na okna ve všech z nich. Ušetříte tím spoustu času.
Zvýšení účinnosti a úspornosti provozu je možné docílit i dalšími opatřeními:
- Vzduchová hadice by měla být co nejkratší – díky vrapování (harmonikové konstrukci) se dá snadno zkrátit.
- Hadice by zároveň měla mít co nejméně ohybů (zlomů).
- Klimatizační jednotka by měla být vzdálená aspoň 30 cm od stěn a nábytku, aby kolem ní mohl proudit vzduch.
- Chlazenou místnost se zároveň snažte zastínit, aby se zbytečně neohřívala slunečními paprsky.
Podrobnosti k instalaci jednotlivých modelů mobilních klimatizací najdete v návodech k jejich obsluze.
Teprve se rozhodujete, co koupit? Navštivte našeho nákupního rádce Jak vybrat mobilní klimatizaci.