Ochlazení jako úleva pro dýchací cesty i pokožku
Dlouhodobým pobytem ve vedru dochází k přehřívání organismu, které může vést k únavě, podrážděnosti a nesoustředěnosti. Ale také se mohou prodlužovat alergické reakce, protože sliznice dýchacích cest i kůže jsou více prokrvené.
Čím je tedy klimatizace pro alergiky, astmatiky nebo atopiky užitečná? Už jenom mírné ochlazení vzduchu přináší citelnou úlevu. Snižují se otoky dýchacích cest, díky čemuž se lépe dýchá. Kůže se ochlazuje a méně svědí.
Mobilní klimatizace v nabídce ProAlergiky.cz
Pravidla klimatizování
Alfou a omegou správného používání klimatizace je nastavení vhodné teploty. Teplota v místnosti by měla být nižší o maximálně 7 °C, lépe však pouze o 5 °C, než je venku.
Chlazení prostoru by mělo probíhat plynule. Klimatizaci raději nechte běžet celý den na nízké otáčky, než abyste ji párkrát za den pustili na plný výkon.
Časté výrazné střídání teplot a delší pobyt v příliš vychlazené místnosti mohou oslabit obranyschopnost dýchacích cest. Pak snáze chytnete běžnou respirační infekci v podobě angíny nebo rýmy.
Na správné nastavení teploty by měli dbát zejména astmatici, jelikož nemocným průduškám nedělají prudké poklesy teploty dobře, a také lidé s chladovou alergií.
Už při mírném ochlazení vzduchu se alergikovi lépe dýchá (ilustrační foto: lograstudio/Pixabay)
Nedovolte, aby ledový vzduch z klimatizace delší dobu foukal přímo na vás. Pokuste se vývod nasměrovat tak, aby se vzduch odrážel od stěn či stropu a měl čas se lépe rozprostřít v místnosti. Pomůže také stále častější funkce swing, díky které klimatizace neustále mění směr proudění vzduchu.
Pokud je vám v klimatizovaném prostoru byť jen trochu chladno, určitě se přioblečte. A když se chystáte takový prostor opustit, s předstihem několika desítek minut klimatizaci vypněte, případně se chvíli zdržte v místnosti s o něco vyšší teplotou, aby byl teplotní šok po vyjití ven co nejmenší.
Hlídejte si vlhkost vzduchu
Klimatizace snižuje vlhkost vzduchu, a tak funguje i jako prevence růstu plísní v interiéru. To se hodí během vlhkého léta nebo v budovách s vlhčím vzduchem.
Ale pokud je u vás zrovna vzduch spíše suchý, mohlo by klimatizování vlhkost snížit až příliš. A pobyt v místnosti s přesušeným vzduchem ještě více zatěžuje dýchací cesty, zvyšuje riziko nachlazení a zhoršuje případné alergické reakce.
V některých případech je tudíž vhodné vzduch uměle zvlhčovat, abyste jeho vlhkost udržovali na zdravé úrovni kolem 50 %. Tomuto tématu se podrobněji věnujeme v článku Klimatizace a rekuperace vysušují vzduch, pomůže zvlhčovač vzduchu.
Dopřejte klimatizaci pravidelnou péči
Uvnitř chladicího systému dochází ke srážení vody, a tak je potřeba klimatizaci alespoň jednou ročně zkontrolovat a vyčistit, aby se sama nestala zdrojem plísní a bakterií. Nejvíce důslední musejí být lidé s alergií na plísně.
Co zvládnete sami, je otření klimatizační jednotky navlhčeným hadříkem a očištění vstupních filtrů od usazeného prachu. Většinou jde o plastovou síťku, kterou je možné osprchovat vlažnou vodou nebo opatrně povysávat. Vysavačem můžete očistit i přístupná místa za tímto filtrem. Zjistěte si, co konkrétně doporučuje výrobce v manuálu.
Pokud klimatizace během provozu zapáchá zatuchlinou, dává tím jasně najevo, že potřebuje údržbu. Vedení vzduchu je potřeba dezinfikovat, aby došlo k zahubení plísní, bakterií a dalších nežádoucích mikroorganismů. Jde to i dezinfekčním sprejem, nicméně v případě nástěnných (dělených) jednotek bývá vhodnější obrátit se na odborný servis.