Jeden z nejčastějších dotazů, se kterým se setkávají specialisté portálu ProAlergiky.cz, zní: „Jsem alergik – mám si pořídit čističku, nebo zvlhčovač?“ Tady je odpověď.
Čistička vzduchu a zvlhčovač vzduchu jsou dva přístroje, jejichž společným cílem je úprava vzduchu v místnostech. Každý z nich ale řeší jiný problém a plní jinou funkci.
Pokud uvažujeme o pořízení čističky nebo zvlhčovače, je nejprve dobré změřit si vlhkost vzduchu v místnosti pomocí vlhkoměru nebo meteostanice. Mnoho lidí si myslí, že to, že se jim špatně dýchá, pramení ze suchého vzduchu. Ne vždy je to ale pravda.
Zvlhčovač vzduchu proti suchému vzduchu
Zvlhčovač vzduchu má pomoci dosáhnout optimální vlhkosti kolem 50 % v místnosti a nedopustit, aby byla nižší. Nízká vlhkost vzduchu vede k přesušování sliznic dýchacích cest, častější nemocnosti nebo špatnému spánku.
Zvlhčovač také pozitivní vliv na pleť a pokožku. Ta se tolik nevysušuje a nenapíná, což je důležité zejména pro osoby se sklony k ekzémům. Ta se tolik nevysušuje a nenapíná.
Alergik a astmatik pociťuje výše popsané problémy při suchém vzduchu ještě intenzivněji. Vysušené dýchací cesty se hůře brání vdechovaným alergenům.
Zvlhčovače až na výjimky vzduch nečistí, pouze zvlhčují. Díky zvlhčovači bude mít váš vzduch ideální vlhkost a vám se bude lépe dýchat.
Zvlhčovač vzduchu by proto měl používat ten, kdo v místnosti dlouhodobě naměří vlhkost nižší než 40–45 %. Bez ohledu na to, zda alergik je, nebo není.
Náš tip: Než zvlhčovač vzduchu pořídíte, podívejte se na nákupního rádce ProAlergiky. Pomůže vám s výběrem.
Které zvlhčovače patří mezi ty výjimky schopné také částečně čistit vzduch? Jsou to především takzvané pračky vzduchu, které dokáží zachycovat i některé prachové částice a alergeny. Svým čisticím účinkem jsou ale daleko pozadu za čističkami vzduchu.
Čistička vzduchu proti škodlivinám
Čistička vzduchu je přístroj, který čistí vzduch od prachu, alergenů (pylů, plísní, zvířecích alergenů), poletujících ve vzduchu, ale také od zápachů, virů, bacilů a škodlivých plynů.
U alergiků a astmatiků by pořízení čističky mělo být samozřejmostí. Svoje místo si ale čistička najde prakticky ve všech domácnostech:
- V rodině často nemocného dítěte, kde pomůže vyčistit vzduch od virů a bakterií.
- V lokalitě, kde je zvýšená koncentrace smogu z továren, dopravy či kotlů na tuhá paliva.
- V oblasti, kde se hodně práší, například poblíž staveb a rušných silnic.
- Ve velkých městech, kde je vyšší výskyt škodlivých plynů.
- Tam, kde soused obtěžuje cigaretovým kouřem.
S tím vším si čistička poradí.
Proč čistit vzduch doma, když venku je stejně špatný?
Alergici si také často kladou otázku, proč mít vlastně doma čističku vzduchu a dýchat čistý vzduch, když pak člověk vyjde ven, jde do čekárny k lékaři, jede MHD, je v práci a tam se setká se spoustou alergenů a dalších nečistot. Má to smysl? Nemělo by si tělo na alergeny raději zvykat?
Náš tip: Jak vybrat správnou čističku vzduchu
Čistička má smysl jednoduše proto, že v místnostech trávíme mnoho času. Je pravda, že se za celý den se mimo domov setkáme se spoustou alergenů a vzdušných nečistot. V práci, ve škole, v obchodě... Ale kde jinde než doma by si mělo naše tělo a zejména dětský organismus odpočinout a relaxovat?
Každý alergik by měl mít své bezpečné místo bez alergenů. Je totiž známo, že pokud se alergik vystavuje vysokým dávkám „svých“ alergenů, jeho nemoc se může ještě zhoršovat.
Stále více lidí zvažuje nákup čističky jako preventivní opatření. Netrápí je alergie nebo astma, ale rádi by udělali něco pro zdraví své nebo svých dětí.
Čističku vzduchu tedy může mít opravdu každý. Alergik či astmatik by měl nákup brát jako samozřejmost.