Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším poklesům vlhkosti vzduchu dochází tam, kde se vytápí ohněm (krby, kamna) nebo kde se topí na zbytečně vysokou teplotu. Situace bývá nejhorší tehdy, když se venkovní teploty drží pod nulou. Mrazivý vzduch je totiž velmi chudý na vlhkost, a tak při větrání během zimy vlhkost z místnosti spíše uniká. Venkovní vzduch však může být vysušený i v jiných obdobích roku.
Za příliš suchý považujeme takový vzduch, jehož relativní vlhkost nepřesahuje 35 až 40 %. Při dlouhodobém pobytu na takovém vzduchu dochází k nadměrnému odpařování vody z pokožky a ze sliznic dýchacích cest. To přináší nepříjemné svědění a praskání pokožky, škrábání v krku, pokašlávání a podobně. Největším problémem je to, že vyschlé dýchací cesty jsou méně odolné různým infekcím.
Každá domácnost by měla být vybavena vlhkoměrem, aby bylo možné na nežádoucí výkyvy vlhkosti včas reagovat. Pokud se nízká vlhkost potvrdí, je vhodné začít vzduch co nejdříve zvlhčovat.
Když zvlhčovat, tak kvalitním zvlhčovačem
V boji se suchým vzduchem jsou nejúčinnější zvlhčovače vzduchu, protože jedině ty jsou schopny do vzduchu uvolnit i několik litrů vody za den. To je mnohem více, než dokáže například mokré prostěradlo. Když zvolíte zvlhčovač vzduchu se zvlhčovacím výkonem odpovídajícím velikosti místnosti, vlhkost se během několika málo dnů vyšplhá na ideální úroveň, tj. kolem 50 %.
Pohlídejte si, aby se vlhkost vzduchu nedostala do opačného extrému. Vlhkost v bytě dlouhodobě překračující 65 % může také škodit, a to nejčastěji podporou růstu plísní. Proto je ideální pořídit zvlhčovač vzduchu, který je vybaven automatickou regulací vlhkosti, tzv. hygrostatem. Ten zajistí, že se zvlhčovač sám vypne, jakmile dosáhne požadované vlhkosti a zase zapne, pokud klesne pod určitou hodnotu.
Moderní zvlhčovače dokáží zajistit optimální vlhkost vzduchu, aniž byste se jim museli věnovat. Kvalitní přístroje jsou navíc vybaveny demineralizačními filtry, které zabraňují usazování vodního kamene, a antibakteriálními pomůckami zamezujícími množení mikroorganismů ve vodě. Můžete tedy být klidní, i když několik dní nevyměníte vodu.
Stačí jen dolít vodu a začít zvlhčovat. :-)