Atopická dermatitida (AD, lidově atopický ekzém) je chronické zánětlivé onemocnění kůže s fázemi vzplanutí a obdobím bez klinických příznaků. Projevy AD jsou velmi rozmanité a mění se také s věkem. AD postihuje 14 – 24% populace. V dětském věku patří k nejčastějšímu chronickému zánětlivému kožnímu onemocnění. Příznivé je, že u 90 % dětí příznaky AD vymizí a jen u 10 % přechází AD do dospělosti. Nemoc má vícero příčin. Předpokladem úspěšné léčby je pochopení nemoci rodiči, trpělivost, ochota spolupracovat a respektovat doporučení a rady dětského dermatologa.
Oslabená kožní bariéra a nepříjemné bakterie
Projevy AD jsou vyvolány působením mnoha faktorů. Zvýšená reaktivita kůže je daná vrozenou dispozicí k narušení kožní bariéry a neuroimunologickou nerovnováhou. V poslední době je právě porucha ochranné bariéry pokožky zdůrazňována jako nejdůležitější faktor při rozvoji AD. Z důvodu narušené kožní bariéry dochází ke zvýšené ztrátě vody, je narušena celistvost kůže a tím kůží snadněji procházejí alergeny ze zevního prostředí. Z důvodů vrozené imunologické nerovnováhy je kůže pacientů s AD více náchylná k osídlení bakteriemi, zejména kmeny zlatého stafylokoka. Tyto bakterie produkují toxické látky, které vyvolávají zánětlivě-alergickou reakci na kůži provázenou úporným svěděním. Osídlení kůže zlatým stafylokokem nebo i jinou baktérií tak hraje významnou negativní roli v rozvoji AD, zejména u pacientů s těžším průběhem onemocnění. Proto by měl být kladen důraz také na eliminaci výskytu mikroorganismů na pokožce pacienta s AD.
Léčba Neexistuje žádný ideální univerzální léčebný režim pro AD. Cílem léčby je zmírnit projevy AD, bránit komplikacím a zlepšit kvalitu života pacientům. Základem léčby AD jsou:
- ošetřování pokožky emoliencii (promazávací krémy, masti a mléka),
- ošetřování pokožky protizánětlivými a protibakteriálními prostředky (aplikace dezinfekčních prostředků, event. kortikosteroidů, lokálních nebo celkově podávaných antibiotik, nebo lokálních imunomodulátorů),
- prevence spouštěcích mechanismů, dodržování určitého režimu (vyhýbání se alergenům a jiným dráždivým látkám).
Bez promazávání to nejde
Nedílnou součástí léčby AD je pravidelná systematická péče spočívající ve zvláčňování suché pokožky emoliencii, která pomáhají obnovit narušenou kožní bariéru. Promazávání by mělo probíhat nejméně dvakrát denně. V širším slova smyslu lze do skupiny emoliencií zařadit i olejové koupele. Nabízejí vhodný a navíc poměrně příjemný způsob, jak pokožku pacienta šetrně omýt a zároveň ji zvláčnit. Takové léčebné koupele na kožním povrchu vytváří jemný film, který zabraňuje odpařování vody a tím zlepšuje hydrataci kůže. Doporučuje se u dětí s AD maximálně 2–3krát týdně. Někteří pacienti dávají přednost sprchování za použití koupelových olejů, které plní stejnou funkci. Do tří minut po sprše nebo koupeli je vhodné kůži pacienta s atopickým ekzémem ještě ošetřit léčebným krémem, čímž se dosáhne větší hydratace kůže.
Sprchový přípravek Linola brání množení bakterií
Šetrná hygiena nejlépe s použitím přípravků speciálně vyvinutých pro atopickou pokožku je velmi důležitou součástí léčebného režimu AD. Novinkou na trhu je sprchová emulze Linola Dusch und Wasch od firmy Dr. Wolff. Její předností je jemné čištění i velmi citlivé kůže. Emulze má navíc antibakteriální účinek, a to díky obsahu účinné látky zvané octenidin, která potlačuje výskyt zlatého stafylokoka na kůži. Olejový charakter přípravku s velmi jemným rozptýlením lipidů (mikroemulze) umožňuje jejich rychlé vstřebání a zabezpečuje tak dlouhodobý hydratační efekt.
Účinek sprchové emulze potvrdili sami pacienti
Ve třech pracovištích v České republice proběhlo v roce 2009 sledování účinků sprchové emulze Linola celkem u 31 pacientů (22 pacientů s AD, devět pacientů s dalšími chronickými kožními onemocněními). Pacienti hodnotili hydratační a čisticí účinek, snášenlivost emulze a své subjektivní zkušenosti. S výjimkou jednoho pacienta s těžkou AD, kterého emulze dráždila, všichni hodnotili přípravek velmi dobře. Pacientům se zejména zamlouval příjemný způsob aplikace a hydratační a mycí účinky. Také byli spokojeni s parfemací, která však nemusí být u těžkých atopiků na kůži dobře tolerována. Linola sprchová emulze je obecně vhodným prostředkem pro všechny pacienty se suchou pokožkou. Její čisticí, hydratační a antibakteriální účinky se dají využít i u pacientů s lehkou a středně těžkou AD od batolivého věku.
prim. MUDr. Hana Bučková, Ph.D. Kožní oddělení Pediatrické kliniky FN Brno
PR článek