Na sympatickém obalu tohoto výrobku stojí psáno:
ZVLÁČŇUJÍCÍ MYCÍ OLEJ
Jemně čistí, hydratuje a zjemňuje atopickou kůži (kojenci, děti a dospělí) a velmi suchou kůži. Pro použití ve sprše. Důkladně opláchněte.
Pojďme se proto společně podívat, jak výrobek funguje a jestli opravdu splňuje slibované vlastnosti.
Hlavní ingredience
Chceme-li usuzovat na vlastnosti přípravku, podívejme se napřed na zoubek jeho složení. To je samozřejmě bez parabenů, jak se na přípravek primárně určený pro atopickou pokožku sluší. Z hlavních účinných látek v přípravku najdeme:
- extrakt z výhonků ovsa Rhealba - tento extrakt příznačný pro firmu Aderma pokožku zklidňuje, redukuje podráždění pokožky a zmírňuje zánět, významně zmírňuje nepříjemný pocit svědění nebo pnutí kůže
- pupalkový olej - je velmi oblíbený v léčbě ekzémů, lupénky a alergických onemocnění kůže. Díky obsahu kyseliny gama-linoleové velice efektivně regeneruje citlivou, jemnou, podrážděnou, zánětlivou pokožku a popáleniny. Mimo jiné též vyhlazuje vrásky.
- filaxerin - sloučenina omega 6 mastných kyselin a originální aktivní látky 10 HDA. Tato sloučenina zvyšuje množství filagrinu v kůži; filagrin aktivuje tvorbu ceramidů, a tím zamezuje vysoušení kůže; nedostatek filagrinu též zvyšuje riziko vstupu alergenů, bakterií a virů do kůže
- glycerin přispívá k hydrataci pokožky.
Mycí olej je koncipován tak, aby splňoval předpoklady jemné mycí emulze – má pH 5,5, které odpovídá zdravé pokožce.
Přirozený ochranný plášť kůže
V předchozím odstavci jsme se dotkli hodnoty pH. Řekněme si nyní, co tato hodnota znamená a proč je důležitá pro nás, spotřebitele s citlivou nebo atopickou pokožkou.
Lidská kůže má několik základních rysů. Jedním z nich je lehce kyselý povrch. Hodnota pH označuje míru kyselosti nebo zásaditosti vodných roztoků látek – a tato hodnota má v případě lidské kůže hodnotu 5,5, což odpovídá mírně kyselému prostředí. Mírná kyselost lidské kůže má ochranný efekt – chrání nás před vniknutím mikroorganismů a před dalšími patogeny.
Během mytí či sprchování a během kontaktu kůže s rozličnými látkami se pH lidské pokožky mění, a to oslabuje přirozený ochranný efekt kyselého pláště pokožky. Zejména většina mýdel zppůsobuje výkyvy a změny pH kožního pláště, proto právě mytí a sprchování je jakýsi kritický moment, kdy oslabujeme přirozené ochranné funkce pokožky. Hodnota pH 5,5 u mycích přípravků pomáhá obnovovat kyselý kožní plášť již během mytí či sprchování, zvyšuje míru hydratace a elasticitu pokožky. Taková pokožka má pak schopnost odolávat působení patogenů vnějšího prostředí a zůstává zvláčněná a zdravá.
Použití a aplikace mycího oleje
Hodně jsem se těšila, až mycí olej vyzkouším – sama mám atopickou pokožku, v současnosti v klidovém stavu, ale právě mycí přípravky to mohou lehce změnit k horšímu. Po vyloupnutí lahvičky z plastového průsvitného obalu, v němž je přípravek zataven, jsem otevřela zelený uzávěr a do ruky vymáčkla malé množství tekutiny mírně nažloutlé barvy, jak se na olejovou konzistenci sluší. Mycí olej jsem nanesla na obličej, a smyla vzápětí vlažnou vodou - mycí olej během smývání jemně pění, což posiluje dojem umyté, čisté pokožky. Výsledkem je hebká, jemně voňavá kůže (vůně odpovídá použití přírodních surovin), která nepne a je vláčná.
Přidám tip pro dospělé ženy s přecitlivělou či atopickou kůží: mycí olej je vynikající také na šetrné odlíčení pokožky.
Suma sumárum, pocity po umytí mycím olejem Exomega od značky Aderma jsou velice pozitivní a nezbývá než souhlasit společně s výrobcem, že přípravek splnil veškerá očekávání do něj vložená. Kůže po jeho aplikaci je jemná, čistá a vláčná, jak předesílá popis výrobku na obale lahvičky. Pro kůži atopickou a přecitlivělou jej lze jen doporučit. Aderma mycí olej seženete v lékárnách v cenovém rozmezí 230 - 260 Kč a balení skýtá 200 ml přípravku.