Probudil vás již někdy uprostřed noci záchvat senné rýmy nebo pylového astmatu? A podivili jste se, jak je to možné? Vysvětlení je takové, že teplý vzduchu, který v horkých letních dnech stoupá od země vzhůru, přináší pyl do vyšších vrstev atmosféry. Když se po západu slunce ochladí, klesá pyl opět k zemi jako jakási neviditelná „pylová sprcha“.
Ve venkovských oblastech klesá tento pyl poměrně rychle a dosahuje země mezi osmou a desátou hodinou večer, ale nad rozpálenou městskou dlažbou a budovami se vzestupné proudění vzduchu udržuje déle a pyl klesá k zemi pomaleji. Většina pylu dosáhne země mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. To je příčina nočních záchvatů kýchání a dušnosti, zejména pokud spíte při otevřeném okně.
Porozumíte-li těmto faktům o pylech, může vám to pomoci podstatně snížit váš kontakt s nimi. Pyly patří k alergenům, jimž se nejhůře vyhýbá, ale nevěřte tomu, že se s pyly nedá dělat nic.
Pyly ve vzduchu a pylové zpravodajství
Odhad množství pylů ve vzduchu se zakládá na jejich koncentraci a na určitých místech během dne nebo předchozí den. Předpovědi pro následující období jsou odhady založené na stávajícím množství pylů, na roční době, na teplotě vzduchu, na dešťových srážkách v posledních dnech a na předpovědi počasí.
Pylová předpověď může být užitečná při rozhodování, kdy začít užívat antihistaminika proti senné rýmě nebo kdy si zvýšit dávku preventivních léků při astmatu. Pomůže nám při rozhodování, kdy omezit pobyt v přírodě.
TIP: Na stránkách ProAlergiky naleznete každý týden aktuální pylové zpravodajství.
Jak se vyhýbat pylům venku
- Omezit vycházky z domu za slunečných a větrných dnů (nejvhodnější částí dne pro pohyb mimo domov je časné ráno, naopak maximum pylů bývá v ovzduší kolem poledne).
- Pro vycházky využít déšť či doby těsně po dešti, kdy je v ovzduší minimální množství pylu.
- Vyhýbat se okraji lesa fungujícím jako filtr, ve kterém se koncentruje pyl (naopak uvnitř lesa bývá pylu velmi málo),
Věc, která může skutečně pomoci, je kvalitní pylový filtr do auta (aby byl účinný, nevětrejte okny). Před pyly může ochránit i dobrá obličejová filtrační maska.
Množství většiny pylů ve vzduchu ve městě a na venkově se příliš neliší. Ve skutečnosti mohou vyšší patra výškových budov patřit k nejhorším místům, protože pyly v teplém vzduchu stoupají.
Mořské pobřeží je často bez pylu díky neustálému větru. Vhodným prostředím jsou i horské vrcholy a hřebeny, ale v hlubokých horských údolích se může pyl hromadit.
Na horách bývá pylová sezóna o 1–3 týdny zpožděná, naopak u moře se směrem k jihu Evropy zvětšuje předstih sezóny.
Jak se vyhýbat pylům uvnitř
Oproti jiným alergenům mají pylová zrna jednu obrovskou výhodu: jsou velká a těžká. To znamená, že se mnohem rychleji usazují. V místnosti tři metry vysoké se pyl usadí během čtyř minut, pokud je zde zcela klidný vzduch. Jinými slovy, pokud zavřete dveře a okna, zabráníte průvanu a v klidu se posadíte, měli byste během čtyř minut dýchat vzduch bez pylů. Neznamená to, že současně zmizí všechny vaše potíže, protože „reakce pozdní fáze“ může přetrvávat 24 hodin.
Špatnou zprávou je to, že některé rostliny tvoří alergenní úlomky mnohem menší velikosti, než jsou samotná pylová zrna. Jedná se o žito, starček, jalovec nebo tisovec a mohou to být i další rostliny. Tyto malé částice potřebují k usazení mnohem delší dobu – až 6 hodin.
Některé rostliny tvoří dokonce chemické výpary, které vyvolávají obtíže. Břízy uvolňují v časném jaru ze svých pupenů chemické látky, a to o celé týdny dříve, než začnou tvořit pyl. Tyto látky postihují mnoho lidí, včetně těch, kteří na pyl bříz alergičtí nejsou.
Jak snížit množství vdechovaného pylu v domácnosti
- Veškeré prádlo sušte během pylové sezony uvnitř, aby se v něm nezachytával pyl.
- Pyly mohou na své srsti přinášet domácí zvířata, proto je v pylové sezoně pokud možno držte mimo dům a dbejte na to, abyste se jich nedotýkali, Další možností je před příchodem domů vykartáčovat, ale alergičtí jedinci by to dělat neměli.
- Větrejte pouze za pomocí speciální protipylové sítě, která zadrží až 89% pylových zrn.
- Po příchodu domů si převlékněte šaty, protože, na oděvu může ulpívat pyl, a umyjte nebo opláchněte si vlasy.
- Zvažte pořízení kvalitní čističky vzduchu, která účinně odstraňuje alergeny z ovzduší.
Zdroj:
1. archiv
2. Gamlin, Linda, Alergie od A do Z. J. Kanta, M. Kocábová, M. Lukáč, 1. vyd. Readers Digest Výběr, 2003. 256 s., ISBN 80-86196-44-5