Typickým příznakem atopického ekzému jsou suchá, obvykle zarudlá místa na pokožce. Říká se jim ložiska. Ta se mohou objevit kdekoli na těle. U kojenců bývají hodně rozprostřená, zatímco u větších dětí a dospělých se typicky vyskytují na podobných místech.
Atopický ekzém nevypadá u všech pacientů stejně. Ložiska mohou mít různou podobu:
- silně svědící zarudlé a lehce se šupící plochy
- splývající drobné pupínky (papulky) až puchýřky
- mokvající zarudlá ložiska postihující kožní povrch v různě velkém rozsahu
- chronické suché zesílené plochy šedorůžové barvy se zvýrazněným kožním reliéfem (zesílenými drážkami v pokožce) a trvalým olupováním povrchu
Způsoby projevu jsou závislé i na místě výsevu ekzému (obličej x končetiny), druhotné infekci, intenzitě škrábání nebo způsobu zevního ošetřování.
Někteří pacienti s atopickým ekzémem mají pouze velmi malé projevy – celkově suchou kůži, drobná bělavá olupující se ložiska v obličeji či na pažích (pityriasis alba), drobné praskliny pod ušními lalůčky či středem dolního rtu, jemné olupování kůže kolem rtů, ekzémy prsních dvorců, oblasti kolem konečníku, zimní olupování špiček prstů a chodidel, svědění kůže po zpocení či požití některých potravin a nápojů.
Forma kojenecká
Začíná typicky ve 3. měsíci života červenými pupínky až puchýřky s šupinami nebo mokváním na tvářích, bradě, ale může se šířit na trup, končetiny, celou hlavu. Kůže kolem úst, po stranách nosu a na místech, kde naléhají pleny, bývá nezměněna. Ekzém výrazně svědí, děti jsou neklidné a nemohou spát. Nejkritičtější období obvykle nastává 1 až 3 měsíce před prvními narozeninami. Tato forma obvykle trvá do zhruba 2. roku života.
Forma dětská
Ekzém se postupně stěhuje z obličeje na místa typická pro tuto fázi, tj. do loketních a podkolenních jamek. Na zápěstí začínají být patrné známky zhrubění a popraskání kůže. Svěděním a následným škrábáním dochází ke vzniku nových kožních projevů. Pokožka v obličeji bývá světlejší než na zbytku těla, naopak pokožka okolo očí bývá tmavší a zhrubělá. Týká se dětí předškolního a školního věku. Zhruba u ¾ ekzematických dětí se na prvním stupni základní školy projevy ekzému ztratí.
Ekzém u dospělých
U 10 % pacientů může atopický ekzém začít až v dospělosti. Místa postižené kůže jsou stejná jako při dětské formě, ale navíc bývá postižena kůže obličeje a krku, výjimečně dochází k rozsevu ekzémových změn na celý kožní povrch (tzv. erytrodermie). Tato forma většinou vymizí nejpozději kolem 40. až 50. roku života.
Tip: Fungující opatření při atopickém ekzému
Nemoc na celý život?
I při vymizení zjevných projevů atopického ekzému v pubertě přetrvává vyšší suchost a dráždivost kůže v dospělosti. I proto se říká, že ekzém se nedá zcela vyléčit.
V kterémkoliv věku se ovšem ekzém může projevovat i rozšířením příznaků, kdy je zasažena kůže na velkých plochách, nebo na celém těle, a to je stav vyžadující mimořádnou péči a intenzivní léčbu vedenou odborníkem. Takový stav podstatně zhoršuje pacientovu kvalitu života a s ním trpí i okolí.
Ekzém je alarmujícím signálem sklonu k alergii, často začíná „alergický pochod“, v němž se po ekzému vyvíjí astma a alergická rýma a vzniká mnohočetná alergie.
Co se stalo, než se ekzém zhoršil
K provokaci výsevu atopického ekzému dochází působením souhry vnějších i vnitřních činitelů:
- potravy (platí zejm. u kojenců a malých dětí)
- kosmetických a mycích prostředků
- působení vzdušných alergenů (prach, pyly, roztoči v domácím prachu, srst a odloučené kožní buňky zvířat, peří, spory plísní, kouř z cigaret, výfukové zplodiny aj.)
- ročního období
- nevhodného oděvu
- zpocení
- stresu
- slunění
- hormonálních výkyvů (menstruace, těhotenství, puberta)
Pokud pacient (rodič) zjistí zhoršení např. po určité potravině, je nutno jí vypustit z jídelníčku, přestože je laboratorní alergologické vyšetření negativní – některé potraviny dráždí, aniž by způsobovaly pravou alergii.
Nejčastějšími alergizujícími nebo dráždivými potravinami jsou:
- kravské mléko
- vejce
- sója
- arašídy
- ryby
- ořechy
- citrusy
- kiwi
- rajčata
Tip: Jak na atopický ekzém - praktické rady
Atopie není jen ekzém
Atopický ekzém je nejčastějším projevem atopie – dědičných sklonů k alergii. Atopie se může projevovat také:
- jinými kožními problémy (vedle ekzému ještě akutní kopřivka nebo otoky),
- trávicími problémy (zvracení, průjmy, bolesti až koliky břicha, nechutenství, neprospívání, krev ve stolici),
- dýchacími problémy (kašel, „pískot“ průdušek, dušnost, opakované zahlenění, rýma),
- celkovými problémy (anafylaktický šok, chudokrevnost).