Alergenů existuje nekonečné množství. Vyskytují se všude kolem nás a zejména ve venkovním prostředí se jim nemůžeme efektivně bránit. Stačí kratší procházka v přírodě nebo kontakt se zvířetem a odnášíme si je zachycené na našem oblečení či jiných textiliích. Hojně se vyskytují také v lůžkovinách a čalounění.
Praní je nejúčinnější cestou, jak z textilií pylové, plísňové, zvířecí a roztočové alergeny odstranit. Jenže během praní se zase jiné alergeny mohou do prádla dostat. Rozhodující je tedy vždy to, na který konkrétní alergen jste zrovna vy přecitlivělí. Pro každého alergika tak budou užitečné jiné funkce pračky. A někdy ani není potřeba s nákupem nové pračky spěchat, protože ta vaše původní může být na snižování množství alergenů v prádle dostačující.
Pro některé skupiny alergiků je pojem „pračka pro alergiky“ docela matoucí. Kupříkladu s alergií na mléko nebo na včelí bodnutí nám evidentně žádná pračka nepomůže.
Alergeny pod parou
Nejprve se zaměřme na běžné alergeny způsobující především dýchací potíže – pyly, spory plísní, roztočové a zvířecí alergeny. Při běžném praní na nízké teploty a bez dostatečného máchání nemusí být tyto alergeny z vláken dostatečně odstraněny a mohou nás i nadále dráždit. Teplota potřebná pro neutralizaci alergenů je alespoň 60 °C. Jenže ne všechny textilní materiály snesou vyšší teplotu praní.
A právě zde přicházejí na řadu moderní technologie. Pračky s parní funkcí nabízejí účinné a zároveň šetrné řešení při odstraňování alergenů. Horká pára snadno proniká hluboko do vláken textilie, kde snadněji uvolňuje usazené nečistoty a odolné skvrny. Prádlo nejen zbavuje alergenů, ale také ho dezinfikuje, osvěžuje a změkčuje. Pára je k prádlu šetrnější než horká voda a bezpečně vypere i choulostivé tkaniny, jako je hedvábí.
Dnes jsou pračky pro alergiky s parní funkcí na trhu běžně dostupné za přijatelné ceny. Ocení je nejen zmíněné skupiny alergiků, ale i rodiče malých dětí či chovatelé domácích mazlíčků.
Jde to i se starou
Mezi nevýhody parních praček patří vyšší pořizovací cena a vyšší provozní náklady spotřebiče.
Nechcete nebo nemůžete investovat do nové parní pračky? Nezoufejte, alergeny nachytané na textilu lze odstraňovat i jinými způsoby. Například při alergii na roztoče kupujte pouze lůžkoviny, které se dají prát alespoň při zmíněné teplotě 60 °C. To určitě zvládne i vaše starší pračka.
A na praní ostatního prádla, které takto vysokou teplotu nesnese, můžete použít prací přísadu proti alergenům Fabri Cleanse.
FabriCleanse – přísada na praní proti alergenům
Zaměřeno na zbytky pracího prostředku v oblečení
Zcela jiný přístup vyžaduje alergie na různé chemikálie obsažené v pracích prostředcích. Při nevhodném způsobu praní mohou v prádle zůstávat zbytky pracího prostředku, které způsobují svědění kůže, vyrážky a další problémy u osob s atopickým ekzémem nebo kontaktní alergií. Problémům paradoxně nahrává dlouhodobá snaha výrobců o to, aby jejich pračky spotřebovaly co nejméně vody.
Modernější pračky jsou vybaveny speciálním antialergenním pracím programem, který se se snaží zbavit prádlo zbytků pracího prášku nebo gelu zvýšením teploty a nastavením delšího pracího cyklu s přídavným mácháním. Tyto programy nesou označení AlergiePlus, AllergyCare, Sensitive, dětský program a podobně.
Abychom měli jistotu, že pračka dosahuje vysoké účinnosti při odstraňování alergenů, doporučujeme upřednostnit modely s patřičnou certifikací, např. značkou Allergy UK udělovánou Britskou alergologickou nadací.
Další doporučení při přecitlivělosti na prací prostředky
Při kontaktní alergii na chemikálie nebo atopickém ekzému bychom měli používat vhodný prací prostředek, který bude co nejméně dráždivý a ideálně bez obsahu parfémů a jiných častých kontaktních alergenů. Vhodnější jsou prací prášky a gely pro citlivou pokožku s označením sensitive či ještě lépe přírodní prací přípravky. Mezi oblíbené značky patří například Feel Eco, Ecover nebo Sonett. Ty s hypoalergenním složením poznáte podle označení Zero, Sensitive nebo Baby.
Pravidelně čistěte pračku, aby se v ní neusazovaly zbytky pracího prostředku nebo nečistoty a plísně, které by mohly ulpívat na oblečení. Nezapomeňte občas vyčistit i filtr pračky.
Tipy na sušení prádla
V domácnosti, ve které žije někdo s alergií na pyl nebo plísně, může být užitečná sušička prádla. Ta prádlo vysuší bez rizika ulpívání pylů a spor plísní, ke kterému by mohlo dojít během sušení na balkoně nebo zahradě. Při sušení prádla v interiéru zase může docházet ke zvyšování vlhkosti nad 60 %, což podporuje množení roztočů a tvorbu plísní.