Odborníci varují: pylových alergiků neustále přibývá. Patříte mezi ně?
Víte, co to je pozdrav alergika? Lékaři tak označují gesto člověka, který si podvědomě dlaní nebo prstem mne špičku nosu a snaží se zahnat nepříjemné svědění či vodnatou rýmu. Právě to jsou jedny z nejčastějších příznaků pylové alergie. Trpí jí více než deset procent naší populace a pacientů s touto diagnózou stále přibývá.
Proč je jich více
„Proč alergiků přibývá, není zatím úplně jasné, nejspíše za to mohou různé civilizační faktory,“ říká docent Petr Pohunek, primář dětského plicního oddělení v pražské motolské nemocnici. Jedno z možných vysvětlení je podle něj to, že se dnes lidé mnohem méně setkávají s infekcemi. I když v minulosti škodily, nebo se na ně dokonce umíralo, zároveň utužovaly imunitu. S určitostí o alergiích víme alespoň to, že jsou dědičné. To neznamená, že dítě rodičů, kteří nikdy žádnou alergii neměli, nemůže být alergické. Ale pravděpodobnost, že onemocní, je u něj přece jen mnohem nižší než u lidí s dědičnými předpoklady.
Není to jen rýma!
Pokud by se alergie na pyly projevovala jenom nepříjemným svěděním v nose a slabou rýmou, zřejmě by naše alergologické ambulance tolik nepraskaly ve švech. Bohužel řada lidí trpí kromě senné rýmy i dalšími příznaky. Člověk s alergickou rýmou bývá často unavený nebo jej bolí hlava. Pylovou alergii mnohdy doprovází i silný kašel nebo zánět spojivek. V poslední době alergologové stále častěji zaznamenávají i zcela netypické reakce, kdy člověk reaguje na pyly nejenom rýmou, ale třeba i zhoršením stavu kůže či vyrážkou.
Jsou častěji nemocní
Víte, proč jsou alergici častěji nachlazení nebo trpí různými infekcemi? „Opakované alergické reakce postupně narušují sliznice a ničí slizniční obranu,“ vysvětluje plzeňská alergoložka Ester Seberová. A sliznice, která je trvale oslabená, to je něco jako dokořán otevřená brána, kterou mohou volně vcházet celé armády virů a bakterií.
Alergický pochod
Alergie není jenom nemoc nosu, průdušek nebo kůže. „Často si lékař ani pacient neuvědomují, že každá alergická reakce, každý místní alergický příznak je jen projevem systémového onemocnění,“ tvrdí přední český alergolog Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. Různé alergické projevy spolu souvisí a také se postupem času vyvíjejí a mění. Mnohdy přerostou ve vážnou nemoc, jako je například astma. Tím může onemocnět jak pylový alergik, tak člověk s atopickým ekzémem. Pravděpodobnost je v obou případech kolem čtyřiceti procent. Lékaři tomuto procesu říkají alergický pochod. Bohužel se dá jen těžko určit, u koho z pacientů se zmíněný proces rozběhne. Jisté je, že je to ve větší míře u lidí, kteří příznaky alergie neléčí nebo je neléčí správně.
Zdroj: časopis Zdraví, autorka Daniela PIRNEROVÁ