Potravinová alergie je u dětí velmi častou příčinou atopického ekzému. Odborníci uvádějí až 70% spojitost atopického ekzému a alergie na potraviny.
Příznaky alergie na potraviny u kojenců a batolat
- kožní: ekzém, kopřivka nebo otoky
- trávicí: zvracení, průjmy, bolesti až koliky břicha, nechutenství, neprospívání, nitky krve ve stolici
- dýchací: kašel, pískavé dýchání, dušnost, zahlenění, rýma
- celkové problémy: anafylaktický šok, chudokrevnost
Pokud trpí vaše dítě některým z těchto problémů, příčinnou může být právě potravinová alergie.
Nejčastější potravinové alergeny způsobující problémy u kojenců a batolat
- alergie na mléko (bílkovina kravského mléka)
- alergie na vejce
- alergie na sóju
- alergie na mouku
Platí to i u dětí, které jsou krmeny výhradně mateřským mlékem. Většina potravinových alergenů se totiž umí přes tělo maminky dostat do mateřského mléka.
Jak rozpoznat alergii na potraviny
Jestliže máme podezření, že za ekzémem a dalšími zdravotními problémy našeho miminka stojí alergie na potraviny, a chceme si tuto domněnku potvrdit, musíme se připravit na to, že pátrání po příčině potíží může být časově náročné.
Zatímco u větších dětí a dospělých se alergie na potraviny ověřují pomocí imunologických testů na alergologii, u nejmenších dětí to není tak snadné.
Lékaři provádění těchto testů mnohdy odmítají z toho důvodu, že miminka mají nevyzrálý imunitní systém a výsledky testů jsou tak často zavádějící.
Nedocenitelnou roli při odhalování potravinových alergenů hraje vlastní pozorování. Někdy je jedinou možností, jak zjistit, zda a které jídlo alergické projevy vyvolává.
Mohou nastat dva případy:
1. Do několika hodin po krmení se objeví nové příznaky nebo se zhorší ty stávající (například atopický ekzém)
Pokusíme se vzpomenout si, jaké jídlo dítě naposledy jedlo – anebo, pokud je kojeno, jaké jídlo jedla za posledních zhruba 12 hodin maminka. Obsahovalo jídlo nějakou surovinu, kterou běžně nejíme (maminka ani miminko)? Zkusíme ji na zhruba dva týdny vypustit z jídelníčku. Pokud příznaky alergie zmizí, zřejmě jsme našli potravinu, která děťátku vadí. Měli jsme velké štěstí, že to šlo tak rychle. O svých zjištěních informujeme lékaře.
2. Příznaky se zhoršují nebo zlepšují, ale není patrná žádná závislost na krmení
Stále je vysoká pravděpodobnost, že za zdravotními problémy dítěte je nějaká potravina. Pravděpodobně se ale jedná o potravinu, která se vyskytuje ve spoustě jídel a konzumujeme ji velice často – mléko, mouka, vejce atd. Můžeme vyzkoušet eliminační dietu pro zjištění potravinového alergenu.
Jídelníček se upravuje buď kojící mamince, přikrmovanému dítěti, nebo oběma.