Léčebný pobyt u Mrtvého moře není žádná dovolená strávená na pláži. Jde o odborně organizovanou léčbu probíhající v lázeňské léčebně. Jak napovídají zkušenosti maminky Zuzky, koupání v Mrtvém moři je spíše výjimkou.
Zuzka se svým synem Vojtou se před několika dny vrátili od Mrtvého moře, kde strávili bezmála pět týdnů. Zúčastnili se totiž léčebného pobytu pořádaného organizací Rotary, o kterém jsme psali v článku Děti s atopickým ekzémem mohou jet na léčebný pobyt u Mrtvého moře.
Pobyt v zahraniční léčebně a letenky stojí desítky tisíc korun, které jako samoživitelka v šuplíku neměla. Díky sponzorům zapojeným do organizace Rotary však mohli jet bezplatně.
Neléčí extra slaná voda, ale klima
Léčba probíhala v lázeňském hotelu Lot v oblasti Ejn Bokek v Izraeli. Léčebný pobyt u Mrtvého moře ale překvapivě není o tom, že by se pacient celou dobu koupal v tomto moři. Takové koupání vůbec nemusí být součástí pobytu. Do Mrtvého moře se dostanou jen vybraní pacienti, jejichž pokožka snese vodu s tak vysokou koncentrací solí.
„Vojta se kupříkladu celou dobu v Mrtvém moři nevykoupal. Zkusil tam smočit nožky, ale štípalo ho to,“ vzpomíná Zuzka.
„Léčba spočívala hlavně v klimatoterapii a v řízeném slunění. Lékaři byly dány přesné doby pobytu na slunci. Samozřejmě dodržování diety a celkového klidového režimu. Promazávání kůže bylo samozřejmostí, veškerá emolencia jsme dostávali na klinice.“
Ekzém se výrazně zlepšil, nejsou potřeba kortikoidy
Po příjezdu do léčebny se Vojtův stav začal nejprve zhoršovat a zhruba po dvou týdnech se začala kůže zklidňovat a ekzém se dostával pod kontrolu.
A srovnání stavu Vojtovy pokožky pobytem a po jeho skončení? „Rozdíl je diametrální,“ neskrývá překvapení maminka.
„U Vojty došlo k 70procentnímu zlepšení, což je neuvěřitelné. Například na zádech má kůži jemnou a hladkou, jako nikdy dřív. Od návratu jsme nemuseli použít kortikoidy, které před pobytem byly nezbytnou součástí péče o kůži. Sice ekzém má, ale dá se to zvládnout bez nich. Nebojujeme s infekcemi, které dřív taky byly věrným společníkem. Celkově má Vojta na pohled kůži zdravější.“
Nejzásadnější vliv na zlepšení Vojtovy pokožky mělo podle Zuzky vliv zejména již zmíněné klima u Mrtvého moře. Oblast léčebny se nachází asi 300 metrů pod hladinou světového oceánu, díky čemuž zde není sluneční záření tak agresivní.
Naopak obsah kyslíku a minerálních solí ve vzduchu je nadprůměrně vysoký. To jsou zároveň důvody, díky kterým je léčba alergií a ekzémů u Mrtvého moře efektivnější než u kteréhokoli jiného moře.
Atopik je nadále pod dohledem lékařů a možná se k Mrtvému moři ještě vrátí
Zdravotní stav Vojty a všech dalších účastníků pobytu je hlídán i po návratu domů. „Jsme sledováni na dermatologické klinice v Královských Vinohradech v Praze. Vojta by měl být sledován dva roky po skončení pobytu,“ upřesňuje Zuzka. Zdejší lékaři se totiž podílejí na studii hodnotící vliv pobytu u Mrtvého moře na atopický ekzém.
Tito lékaři také mohou doporučit zopakování pobytu. „Smysl to určitě má. Před prvním pobytem jsem nevěřila v tak ohromné zlepšení, a stalo se. A troufám si tvrdit, že dalším pobytem bychom mohli Vojtův ekzém dostat absolutně pod kontrolu,“ doufá maminka.
Zúčastnilo se vaše atopické dítě podobného pobytu? Jaké výsledky jste zaznamenali vy?