Kontaktní alergická reakce vzniká až několik hodin nebo i dní od kontaktu s alergenem. Na některé chemické látky vzniká přecitlivělost velmi často po relativně krátké době opakovaného styku s pokožkou, jiné způsobují alergii jen výjimečně.
Nejčastější druhy kontaktní alergie dle typu alergenu:
- alergie na kovy (zejména nikl, chrom a kobalt)
- alergie na některé chemikálie používané při výrobě pryže
- alergie na některá lokálně používaná léčiva (např. antibiotika – neomycin)
- alergie na přírodní i syntetické pryskyřice (epoxidy, polyestery, akryláty)
- známé jsou i reakce na propolis nebo tea tree olej
- alergie na některé z přídavných látek používaných v kosmetice (konzervanty, parfémy apod.) a v barvách na vlasy (PPD)
Složité bývá pátrání po příčině ekzému, pokud se objevuje v závislosti na použití kosmetických přípravků. Receptura přípravků k ošetření pleti, barvení vlasů, zubních past obsahuje kromě účinných látek také pomocné součásti, konzervační látky a vůně.
V současné době je nejčastějším kontaktním alergenem hlavně u mladých žen a dívek nikl. Zdrojem kontaktu je především levná kovová bižuterie, kovové cvočky, háčky a knoflíky.
Kontaktní alergická dermatitida hraje výraznou roli ve statistice chorob z povolání. Závažnou příčinou profesionálně získané kontaktní alergie jsou soli chrómu. Dvěma hlavními zdroji těchto látek jsou cement a chromočiněná kůže (používaná často na ochranné pracovní rukavice).
Asi není potřeba zdůrazňovat, že potvrzeným alergenům je potřeba se vyhýbat, aby nedocházelo k provokaci příznaků a zhoršování zdravotního stavu. Alergik by se měl zajímat o složení předmětů a přípravků, ve kterých by se mohl vyskytovat „jeho“ alergen.