Do ordinací kožních lékařů přichází stále více pacientů, jejichž léčení je pro odborníky oříškem. Mají totiž současně atopický ekzém a akné. Jejich kůže je zároveň přesušená i mastná. Vyžaduje promazávání i odmaštění. Atopickým ekzémem trpí v Česku 400 000 lidí, akné má 90 procent dospívajících. Až 40 procent žen trápí akné i po třicítce.
Současný výskyt atopického ekzému a akné je podle přednostky dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Jany Hercogové prakticky u každého atopika. „Problém je ten, že atopiků přibývá, na druhou stranu přibývá i snaha zejména mladých lidí vypadat zdravě, krásně a přitažlivě, takže v ordinacích je více pacientů, kteří chtějí tyto problémy řešit,“ řekla Hercogová Dodala, že správnou léčbu musí lékař věnovat oběma chorobám, protože průběh jedné ovlivňuje léčebné úspěchy u druhé. Požadavky na léčbu jdou ale proti sobě. „V praxi se to dělá tak, že u pacientů s akné se nepoužívají jako základ léčiv alkoholové roztoky, které kůži ještě více vysušují, ale volí se spíše lehké krémy nebo gely,“ vysvětlila odbornice.
S vlohou k atopickému ekzému, neboli dermatitidě se lidé rodí. Nejvíce jich onemocní v prvním roce života, deset procent pacientů ale až v dospělosti. Atopický ekzém se projevuje svědícími skvrnami z pupínků a puchýřků po těle. Příčinou je genetická porucha v tvorbě tukových vrstev kůže. Naproti tomu akné souvisí s působením hormonů a zvýšenou činností mazových žláz. Zhoršuje je menstruace, kosmetické krémy s obsahem vazelíny, některé potraviny, stres, pobyt v prašném prostředí, ale i některé léky na epilepsii nebo vitamin B12.
Kůže je největším orgánem těla, rozložená do plochy by zabrala asi dva metry čtvereční. Tvoří čtvrtinu hmotnosti. Kůží se člověk podobně jako tváří a postavou představuje okolí. Nemoci kůže tak jsou spojeny i s psychickými obtížemi. Dospělí s atopickou dermatitidou trpí více úzkostí a častěji je postihují deprese než lidi s kůží bez poskvrny.
Zdroj: ČTK