Diagnóza atopického ekzému
Atopický ekzém nebo jiné projevy atopie je většinou schopen diagnostikovat a léčit praktický lékař. Při úporných nebo neustupujících projevech by měl být pacient doporučen k dermatologovi nebo alergologovi.
- dermatolog (kožní lékař) pomůže zvládnout neustupující svědivou vyrážku
- alergolog zase může odhalit alergeny, které příznaky atopie zhoršují
Lékař (kterýkoli z výše uvedených) rozpozná atopický ekzém podle typických příznaků. Častou otázkou lékaře bývá, zda se u rodičů pacienta nebo jiných blízkých příbuzných projevila nějaká alergická onemocnění.
Léčba atopického ekzému
Hlavními úkoly při léčbě ekzému je co nejrychleji zahojit zanícená místa a průběžně obnovovat přirozenou kožní bariéru neustálým promazáváním pokožky. Zároveň je někdy nutné tlumit alergické projevy organismu konzumací předepsaných léků. Léčí se tedy zvenčí i zevnitř. Jedná se o léčbu symptomatickou, tedy namířenou proti projevům onemocnění, ne příčině. Ta je – stejně jako u všech alergických onemocnění – velmi obtížně ovlivnitelná.
Základem je promašťování pokožky
Promazávání pokožky je činnost na pomezí léčby a kosmetického ošetřování. Neutrální (indiferentní) přípravky používané k tomuto promazávání totiž většinou nespadají mezi léčiva, ale kosmetiku. Tento způsob ošetřování pokožky je dostačující v případech, kdy je atopický ekzém zklidněný a pod kontrolou. Podrobněji v článku Neškrábej se! Jak to u ekzému zařídit.
Léčivé masti a krémy
Při akutním výsevu ekzému zpravidla samotné promašťování nestačí. Pak je nutno přidat diferentní léky (léky s konkrétním léčebným posláním) na ekzémová ložiska. Těmi jsou v prvé řadě kortikoidy, které se zpravidla dávkují sestupně (postupným snižováním množství léčiva). Při vhodném výběru a dodržení zásad použití je lze považovat za velmi bezpečné. Je nutno zdůraznit, že neslouží jako náhrada základního promazání kůže.
Imunomodulátory a barevné terapie
Pro oblasti obličeje a krku jsou novější možností pro děti od dvou let tzv. topické imunomodulátory – pimekrolimus a takrolimus. Jejich použití se od kortikoidů liší, předpis je omezen na odborné kožní lékaře. V případě dalších komplikací ekzému se přidávají antibiotika v mastech, krémech a roztocích anebo dezinfekční přísady.
Stále se s velmi dobrým efektem využívají nekortikoidní prostředky tzv. barevné terapie – roztoky organických barviv, dehtové preparáty, ichtamol pro svůj protisvědivý a protizánětlivý účinek.
Léčba světlem
Do kategorie zevní léčby lze zařadit i světloléčbu – vystavení kůže cílenému působení UVA nebo UVB paprsků. Léčba probíhá za pečlivých kontrol dávek a účinků na odborných dermatologických pracovištích. Po poradě s lékařem je možné vyzkoušet také doplňkovou léčbu polarizovaným světlem (tvz. biolampy).
Tablety a sirupy
V celkové (vnitřní) léčbě mají své místo antihistaminika – léky k tlumení alergie a svědění. Lepší efekt na svědění mají sedativní preparáty, které však snižují pozornost a soustředění. Podle potřeby a komplikací se využívají k léčbě antibiotika, antivirotika, při velmi těžkém průběhu ekzému kortikoidy celkově nebo imunosupresiva (azathioprim, metotrexát, cyklosporin A).
Prevence atopického ekzému
Předcházet tomu, aby se ekzém vůbec objevil, je stále velmi obtížné. Hlavním důvodem jsou genetické příčiny a vlivy prostředí, které sami nejsme schopni snadno ovlivňovat.