Trpí Vaše dítě častými onemocněními dýchacích cest, astmatem či alergiemi? Navrhl mu ošetřující lékař pobyt v lázních či Vás tato myšlenka napadla samotné? A netušíte, jaké kroky k možnému získání lázeňského poukazu podniknout a také jak vlastně takový pobyt probíhá?
Odpovědi přinášíme spolu s paní Martou Mazalovou, která se s námi podělila o své čerstvé osobní zkušenosti s pobytem v lázních Luhačovice, konkrétně v dětské léčebně Vítkov, kde jsou ubytovány děti s doprovodem rodičů.
Žádost o lázeňský pobyt
„Na nápad zažádat o lázeňský pobyt nás přivedly dlouhodobé zdravotní problémy obou našich dětí (syn 4 roky, dcera 5 let), které trpí polyvalentními potravinovými alergiemi, alergií na pyl, roztoče, plísně a častými laryngitidami, které u dcerky vyústily v astma. Jak jsme postupovali? Trošku nestandardně. Nejdříve jsem zavolala přímo do lázní Luhačovice, které jsem si vybrala jednak dle osobního doporučení, ale též i na základě prostudování webových stránek, abych si ověřila, že se diagnózy obou dětí slučují s tzv. „indikačním seznamem péče hrazené zdravotní pojišťovnou“ a tudíž mají teoreticky nárok na „kompletní lázeňskou péči“.
Pozn.: Indikační seznam je jasně daný a vychází z novely zákona o veřejném pojištění, který vstoupil v platnost v lednu 2015. Tato novela je pro řadu pacientů příznivější, neboť u některých diagnóz se prodlužuje základní délka pobytu na 28 dní (v posledních letech byla zkrácena na 3 týdny) a u některých dětských diagnóz umožňuje i prodloužení léčby. Zabývá se mimo jiné i možnostmi opakování lázeňského pobytu – za jakých podmínek a v jak častých intervalech.
„Teprve poté jsem požádala alergologa o doporučení pro zdravotní pojišťovnu. Bylo to zrovna mezi vánočními svátky, tudíž na vyjádření revizního lékaře jsme si chvíli počkali. Když konečně očekávaný dopis dorazil, nepřinesl bohužel dobrou zprávu – řízení se pozastavuje do doby, než dcera podstoupí gastroskopické vyšetření. S tímto jsem ovšem nesouhlasila ani já, ani dětská lékařka a odvolaly jsme se. I za cenu, že by nám lázně nepřiznali. Stalo se ale nečekané a přišlo schválení 28 denního lázeňského pobytu. Hurá a jede se do Luhačovic!“
Poprvé v lázních – co nás čeká?
„První dny pro mne byly dost náročné. Léčebné procedury začínaly již od brzkého rána – první jsme měli v 7:20, což bylo na matku se dvěma dětmi dost brzy a snídani jsme museli absolvovat rychle mezi dvěma ranními procedurami. Ale nakonec jsem přišla na to, že to bylo fajn, neboť do 10:30 jsme měli „po všem“ a mohli jsme chodit po procházkách, jezdit na výlety a užít si sebe navzájem, což za běžného provozu doma tak úplně nejde. Jiné maminky měly procedury i po obědě.“
Léčebné procedury – některé pro děti nezáživné, jiné naopak
„Na základě vstupního vyšetření - klasické dětské vyšetření krku, dýchání, prohmatání bříška, změření výšky, váhy, PEFR měření (maximální výdechová rychlost), kontrola plochých nožiček a předpisu lékaře jsme s dětmi absolvovali:
- šlapání vody - teplé i studené
- inhalaci vincentky nosem i pusou
- cvičení na ploché nožky
- míčkování na odhleňovací cvičení
- bublinkovou vanu
- vanu s přísadami.
Z procedur měly děti nejraději „šlapání studené a teplé vody“ a „horké koupele“. Do některých aktivit jsem je musela velmi nutit nebo hodně motivovat, např. na pití vincetky jsem jim koupila vlastní pítka a za absolvování inhalací jsem je odměnila výletem na kole nebo zmrzlinou.“
Ubytování a doplňkové služby
„Pokoj byl krásný - velký, moderně zařízený novým nábytkem, děti byly velmi spokojené. Součástí pokoje byla i lednička a vlastní WC. K dispozici měla být i wifi, která ovšem zdaleka nesplňovala mé požadavky. Rychlost internetu byla velmi pomalá a nebylo možné pouštět žádné filmy a pohádky.
Na každém poschodí byla lednička, varná konvice a malá kuchyňka s mikrovlnnou troubou.
Herna na každém patře byla samozřejmostí. Pro nás ovšem moc nevyužívaná, neboť se zde hodně (dle mého názoru) šířily nemoci.
Za poplatek 50 Kč byla maminkám k dispozici i pračka a sušička. Prací prostředek je nutné mít vlastní.“
Stravování – zdravé i bezlepkové
„S jídlem jsme byli spokojení. Dietní sestry se snažily vyjít všem pacientům i doprovodu vstříc. Podávané porce jídla byly opravdu velké, jak pro rodiče, tak i pro děti. Většinou jsme je ani nedojedli, neboť nejsme zase takoví jedlíci. Ale na druhou stranu to zase mohli ostatní brát jako bonus a mohlo jim to vyhovovat.
Na výběr bylo ze tří nebo čtyř jídel, jak na oběd, tak i na večeři. Většina bohužel teplých, občas salát. Postrádala jsem alespoň někdy „obyčejnou“ studenou večeři v podobě rohlíku s něčím.
Co mně, jako mamince, vadilo, a navrhovala bych vylepšit, byl malý prostor v jídelně a malé stoly. Naopak oceňuji „podsedáky“, které byly v jídelně k dispozici nejmenším účastníkům pobytu.“
Pobyt se dvěma malými dětmi opravdu náročný
„Přestože jsem se všemi službami byla velmi spokojená, tak na základě svých osobních zkušeností bych s dítětem mladším tří let do lázní asi znovu nejela, pakliže bych tedy měla s sebou 2 děti. Pro takto malé děti jsou pobyt a procedury docela náročné a bohužel často nedělají pořádně to, co mají. Také pro maminky je pobyt v lázních ve společnosti dvou malých dětí náročný. Ale co bychom pro své děti a jejich zdraví neudělaly. Obzvláště, když absolvovaný pobyt přinese žádoucí efekt – sníží se počet nemocí, včetně nutnosti pobírání antibiotik.“
Tip: Přečtěte si zkušenost i maminky Dáši.
Jaká je Vaše zkušenost s lázeňským pobytem s dětmi? Kde jste byli spokojení a proč? Těšíme se na Vaše komentáře!