Jak vyřešit letní koupání v tuzemsku, aby si ekzematik mohl léto užít jako kdokoli jiný? V přírodních nádržích jsou často sinice, v bazénech zase vysoká koncentrace chloru. Co je tedy menší zlo? Každá varianta má své pro i proti.
Koupaliště… aneb když je přechlorováno
Chlorová desinfekce vody vadí zejména atopikům nebo obecně lidem se suchou pokožkou. I mírně chlorovaná voda z vodovodu smývá z pokožky ochranný mastný film.
Při koupání v chlorované vodě bychom měli dodržovat následující pravidla:
- Nemáčet se příliš dlouho. Ano, dostat děti z vody bývá někdy problém. Pro tyto účely existují tzv. bariérové krémy, které jsou schopny částečně uchránit citlivou pokožku před agresivní vodou.
- Raději volit studenou vodu. Voda ve vyhřívaných bazénech odmašťuje pokožku ještě rychleji.
- Při odchodu z bazénu se důkladně osprchovat vlažnou pitnou vodou.
- Po usušení natřít pokožku osvědčeným promazávacím přípravkem. Když se pokožka ošetří ještě na plovárně, následky přesušení chlorem se zmírní. Přípravky sluneční ochrany k promašťování pokožky nestačí. Tipy na vhodné kosmetické produkty na léto najdete v článku Promazávání atopické pokožky v létě: Přehled přípravků.
Pokud máte vlastní bazén přímo u domu, můžete vodu dezinfikovat jinými prostředky než na bázi chloru. K dostání jsou například polymerové přípravky nebo speciální přístroje využívající ultrafialové záření.
Pozor na sinice v přírodních vodách
Pokud je chlorovaná voda pro ekzematika nevhodná, napadne nás jednoduché řešení – přírodní koupaliště, rybníky, řeky. Ano, ale… Pozor na sinice a další znečištění.
Sinice, lidově vodní květ, jsou rizikové i pro zdravého člověka, takže se jim věnuje daleko větší pozornost. Pro alergiky a ekzematiky mohou být sinice ještě nebezpečnější. Jejich toxiny mohou dráždit pokožku a tím zhoršovat atopický ekzém. Při kontaktu se sliznicemi jsou také schopny vyvolat nebo zhoršit alergickou reakci – kýchání, zánět spojivek nebo astmatický záchvat.
Naštěstí ne všechny přehrady a rybníky jsou zamořeny sinicemi. Ne vše zelené, co se vznáší ve vodě, jsou sinice. Může jít o neškodné řasy. Nebezpečný vodní květ se drží u hladiny a má modrozelenou až hnědou barvu. Jak poznáme, zda zelenkavé zbarvení, u našich rybníků tak časté, způsobují relativně neškodné řasy nebo nebezpečné sinice?
K orientačními testu na přítomnost sinic stačí obyčejná PET lahev
- Do PET lahve nebereme vodu a necháme 20 minut stát v klidu na slunci.
- Pokud se u hladiny vytvoří kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru sekaného jehličí nebo zelené krupičky a voda přitom zůstane čirá, jedná se s největší pravděpodobností o sinice.
- Pokud zůstane voda zakalená rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.
O kvalitě vody v přírodních nádržích se můžete informovat na stránkách krajských hygienických stanic, které v sezóně pravidelně posuzují kvalitu vody.
V případě, že jsou ve vodě sinici přítomné, platí pro alergiky a ekzematiky jednoznačné doporučení NEKOUPAT.