Konečně se objevily jasné důkazy o tom, že život na venkově částečně chrání děti před atopickým ekzémem. Výsledky průlomové studie zveřejnil před několika týdny americký Žurnál alergologie a klinické imunologie.
Vědecký tým kolem doktorky Caroline Roduitové zkoumal vliv prostředí, ve kterém se vyskytuje těhotná žena, a genetických mechanismů na rozvoj atopického ekzému v prvních dvou letech života dítěte. Do studie bylo zahrnuto 1063 dětí z venkovských oblastí Rakouska, Finska, Francie, Německa a Švýcarska. Polovina těchto dětí se narodila do rodin farmářů, druhá nikoliv.
Už dlouho se v odborných kruzích mluví o vzájemných vztazích prostředí, ve kterém člověk žije, a genů, které ovlivňují jeho imunitní systém. Zjištění vyplývající z této studie podpořila teorii, že právě vzájemné působení prostředí a genů hraje u rozvíjejícího se imunitního systému roli v rozvoji atopického ekzému u nejmenších dětí. Jinými slovy že geny, které mohou za atopii, je možné do určité míry ovlivňovat, a to ještě během těhotenství, to znamená dříve, než se přenesou na dítě.
Konkrétně se ukázalo, že ženám, jež tráví své těhotenství v prostředí farem a jsou v kontaktu s domácími zvířaty (hospodářská zvířata, kočky), se totiž rodí děti, u kterých v prvních dvou letech jejich života existuje výrazně snížené riziko rozvoje atopického ekzému. S čím více druhy zvířat se těhotné maminky setkaly, tím navíc bylo pro jejich dítě riziko ekzému nižší.
Ačkoli se tímto hlediskem studie nezabývala, v případě koček samozřejmě nesmíme zapomínat na riziko přenosu toxoplazmózy. Pokud se touto infekcí těhotná žena nakazí v první třetině těhotenství, je vážně ohroženo zdraví nenarozeného dítěte. Nejmenším rizikem jsou zdravé domácí kočky, které nechodí ven a se kterými byla žena v kontaktu již před otěhotněním. Ty naopak mohou imunitní systém dítěte posilovat.
Atopický ekzém (odborně atopická detmatitida) je chronický svědivý až bolestivý zánět pokožky. Často se objevuje u nejmenších dětí a v rozvinutých zemích postihuje až 20 procent dětí. Příčiny tohoto onemocnění jsou komplexní a zahrnují jak vlivy genetické, tak vlivy prostředí. Téměř u třetiny dětí, které v prvních letech svého života prodělaly atopický ekzém, se v dalších letech objevují alergické potíže jako astma a alergická rýma. Prostředí, ve kterém se nenarozené dítě vyvíjí, tak může ovlivnit celý jeho budoucí život.