V prvé řadě si zopakujeme základní fakta, abychom zvlhčování vzduchu lépe porozuměli. Vlhkost vzduchu udává, kolik vody v plynném stavu (vodní páry) obsahuje dané množství vzduchu.
Hlavním omezujícím faktorem je teplota vzduchu, neboť pro danou teplotu je vzduch schopen pojmout jen omezené množství vodních par. Platí zde úměra, čím vyšší je teplota, tím více je vzduch schopen pojmout vodních par. Pro správné fungování lidského organismu je lékaři doporučená vlhkost v rozmezí 40-60 %.
Zejména v zimním období však vlhkost vzduchu v místnostech klesá i pod 20 % a k zvýšení vlhkosti je tedy potřeba použít zvlhčovač vzduchu.
Prohlédněte si nabídku zvlhčovačů, které jsou prověřené portálem ProAlergiky.cz.
Ultrazvuk nebo studený odpar?
V současné době patří mezi nejčastější technologie zvlhčování buď použití ultrazvukové membrány (ultrazvukové zvlhčovače), nebo metoda studeného odparu (diskové zvlhčovače, tzv. pračky vzduchu).
Každá z technologií má své pozitivní i negativní stránky.
Vyšší vlhkost a rychlé zvlhčení
K rychlému zvýšení vlhkosti doporučujeme spíše ultrazvukové zvlhčovače vzduchu. Pomocí ultrazvukové vibrační membrány rozprašují vodu na mikroskopické kapky - umělou mlhu a ke zvýšení vlhkosti dochází za poměrně krátkou dobu. Pokud nemá přístroj zabudovaný hygrostat, musíme dávat pozor, aby nedošlo k převlhčení vzduchu. Ultrazvuková membrána je také citlivá na tvrdost vody. Je tedy potřeba přístroj chránit pomocí demineralizačního filtru a pravidelně jej čistit, abychom nezkracovali jeho životnost.
Deskové a diskové zvlhčovače
Studené zvlhčovače pracují na principu přirozeného odparu. Rozlišujeme dva principy zvlhčování, přístroje mají buď „filtrační kazety“, nebo disky. Filtrační kazety jsou konstruovány tak, aby měly velkou plochu, která se díky kapilárnímu principu nasákne vodou a z této plochy se profukováním vzduchu urychluje odpařování vody. Diskové zvlhčovače jsou vybaveny disky, které mají zvrásněný povrch kvůli větší ploše. Opět dochází k ofukování disků, které se pomalu otáčí a namáčejí se do vody. Diskové přístroje mají velice nízké provozní náklady, nepotřebují spotřební materiály. Jejich sekundární funkcí je částečné čištění vzduchu, proto se jim také říká pračky vzduchu.
Přirozený odpar = ideální nasycení vzduchu
Výhody studeného zvlhčování jsou především naprosto přirozený, i v přírodě známý princip zvlhčování, do vzduchu se odpaří pouze čistá molekula vody (na rozdíl od ultrazvukových zvlhčovačů), jsou mimořádně vhodné pro zvlhčování vzduchu pro alergiky a astmatiky. Nemohou převlhčit (vzduch je schopen tímto způsobem absorbovat pouze takové množství vody, které „udrží“), což naopak limituje jejich použití do prostor, kde se vyžaduje vyšší vlhkost než cca 55 %. Oproti ultrazvukovým mají levnější provoz.
Kdy který?
Pokud potřebujeme vzduch rychle zvlhčit a udržovat vlhkost vzduchu nad 50 %, doporučujeme ultrazvukovou technologii.
Pokud preferujeme dlouhodobě stabilní vlhkost vzduchu, jednoduchou obsluhu, příp. odstranění nečistot ze vzduchu, volíme studený odpar.
Další podrobnosti rádi zodpovíme na našich produktových linkách 541 212 450 a 602 813 222. Zavolejte, rádi vám poradíme.