Sluneční paprsky mají své benefity v podobě pozitivního vlivu na naši náladu či podpory tvorby nezbytného vitamínu D. Slunce však skýtá také jistá rizika pro citlivou kůži atopiků. Jaká a jakými přípravky kůži nejlépe chránit?
Slunění a ochrana před UV zářením
Sluneční záření obsahuje ultrafialové světlo (UV), které může stav atopické pokožky vylepšit (na tomto principu stojí tzv. světelná terapie, která se běžně používá k doplňkové léčbě atopického ekzému), zároveň však UV záření může kůži nenávratně poškodit. Proto je potřeba dávat si pozor především na délku a intenzitu záření, kterému svoje tělo vystavujeme – UV záření je tedy v přiměřených dávkách prospěšné, v nadměrných velice rizikové.
Proto si na tomto místě povězme o zásadách zdravého opalování:
- Pro dospělé platí, že v době mezi 11. a 15. hodinou bychom neměli svá těla vystavovat přímému slunci vůbec.
- Malé děti by se přímému slunci měly vystavovat co nejméně.
- Kojencům do roka věku je působení přímého slunce zapovězeno zcela.
Dětská pokožka je totiž mnohem citlivější vůči rychlému spálení než kůže dospělého. U malých dětí je proto dobré myslet na postupné otužování organismu vůči slunečnímu záření – dávky slunečního záření postupně prodlužujeme tak, aby si na slunce pokožka zvykla, a nezapomínáme na pravidelné promazávání vhodným opalovacím prostředkem.
Opalovací prostředky a atopická pokožka
Existují dva základní typy opalovacích přípravků:
- s chemickým UV filtrem
- s minerálním neboli fyzikálním UV filtrem
Rozdíl tkví v tom, že chemické filtry se vstřebávají do pokožky, kde mění sluneční paprsky v teplo, zatímco minerální filtry se do pokožky nevstřebávají, zůstávají na povrchu kůže, kde UV paprsky odrážejí.
Přípravků s chemickými filtry je celá řada. Chemické filtry mají pověst, že narušují hormonální rovnováhu těla a že produkují volné radikály, a tím poškozují buňky a mohou vést až k rakovině kůže. Existují však takové chemické filtry, které tato negativa nemají, mezi ně patří například Mexoryl SX, Tinosorb S, Tinosorb M. Mezi takovéto špičkové preparáty, které obsahují moderní šetrné chemické filtry, a jsou tedy vhodné i pro atopiky, patří například:
Eucerin Vysoce ochranný krém na opalování na obličej SPF 50
Přípravky, které jsou postavené pouze na minerálních neboli fyzikálních filtrech, které se do pokožky nevstřebávají - zůstávají pouze na povrchu kůže - a jsou tak pokožkou atopika zpravidla výborně snášeny, jsou například tyto:
Eucerin Dětské opalovací mléko s mikropigmenty SPF 30
Bioderma Photoderm Mineral SPF 50
Při volbě opalovacího krému se zajímáme jednak o druh UV filtru, ale také o SPF faktor (angl. sun protection filter). Ten označuje poměr času, po který je pokožka chráněná filtrem, k době, za kterou kůže bez ochrany zrudne. Příkladem budiž opalovací prostředek SPF 25 – ten umožňuje fototypu I prodloužit pobyt na slunci cca na 4 hodiny (25 x 10 minut – doba, za kterou se spálí kůže člověka fototypu I = 250 minut, tedy 4 hodiny).
Tip: Dělení fototypů
Zajímavou variantou opalovacích prostředků jsou přírodní oleje s ochranným faktorem. Kromě sluneční ochrany pokožku také vyživují a pomáhají regenerovat. Není však olej jako olej, dostatečné SPF nám zaručí například Olej z mrkvových semínek (SPF 38 – 40) nebo Olej z malinových semínek (SPF 28 – 50, hodnota čísla SPF závisí na kvalitě produktu). Oleje neobsahují hydratační složky, takže nejlépe nanášet je po koupání (v přírodě, moři i po domácí koupeli), kdy je pokožka ještě vlhká – olej pak pomůže zakonzervovat vlhkost v kůži a tím brání jejímu vysoušení.
Je tedy na každém z nás, jaký opalovací prostředek si vybere, neboť na trhu je již dostatek kvalitních opalovacích přípravků. A nezapomínejme, že před jejich první aplikací na celé tělo, je třeba provést nejprve test tolerance na malém místě.