Alergická rýma byla jednou z indikací, která loni kvůli novelizaci zmizela z indikačního seznamu pro lázeňskou léčbu. Jak tento krok hodnotí v Priessnitzových léčebných lázních Jeseník a jaké šance na lázeňskou léčbu mají pacienti s tímto onemocněním, jsme se zeptali zdejší lékařky MUDr. Sylvy Opletalové.
S diagnózou alergická rýma již pacienti nemohou čerpat lázeňskou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou. Je ale řada lidí, kterým pomáhala a rádi by do lázní jezdili dále. Jaké možnosti mají?
S diagnózou alergická rhinitida nebylo ani dříve možno jezdit na komplexní lázeňskou léčbu. Existovala pouze příspěvková léčba, ale ta z nového indikačního seznamu zmizela.
Možnosti pro pacienty s touto diagnózou jsou následující: Buď si léčebný pobyt v lázních plně uhradit, anebo přijet na jinou diagnózu, která s alergickou rýmou souvisí, a to asthma bronchiale či atopický ekzém. Samozřejmě pokud se s touto chorobou, a to bývá často, pacient léčí. Lázeňská léčba je pak dle závažnosti zdravotního stavu buď příspěvková, nebo komplexní.
Varianty čerpání lázeňské péče ze zdravotního pojištění
- Příspěvková – pacient si platí ubytování a stravu, léčebné procedury hradí zdravotní pojišťovna
- Komplexní – zdravotní pojišťovna kryje léčbu, ubytování i stravu
Jaké léčebné postupy jsou ve vašich lázních používány při diagnóze alergická rýma?
Pro léčbu alergické rhinitidy využíváme především výjimečných vlastností našeho klimatu, dále inhalace, proplachy nosu, kloktání a dechovou rehabilitaci.
K podpoře a stimulaci imunitního systému zařazujeme do léčby kromě klasické vodoléčby i tradiční priessnitzovské metody.
Máte nějak zmapovány výsledky léčení u alergické rýmy? Co lze od pobytu očekávat?
O efektu balneoterapie (léčba pomocí koupelí a zábalů – pozn. red.) u alergické rýmy se dovídáme od pacientů bezprostředně po absolvování léčby či při opakovaných pobytech, kdy udávají úlevu od nosních a očních příznaků.
Kdy je nejlepší doba pro pobyt v lázních, pokud pacient trpí alergickou rýmou způsobenou jarními pyly? Je lepší jet v období pylové sezóny, nebo mimo něj?
Ideální doba pro léčebný pobyt v lázních u pylových alergiků je začátek jara, tedy období kolem měsíce dubna, kdy ve vyšších nadmořských polohách ještě není rozvinutá pylová sezóna.
Jak dlouho by měl minimálně pobyt trvat, aby přinesl výsledky?
Vždy bylo uváděno, že optimální délka léčebného lázeňského léčebného pobytu je tři týdny nejen u alergiků, ale i u ostatních indikací, a s tím musím souhlasit. Ale i dvoutýdenní léčení má bezesporu pozitivní efekt.
Nemoci léčené v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku: Seznam zdravotních indikací