Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací přípravky. Nezbývá tak než chránit pokožku vhodným oděvem. Jaké jsou možnosti? Je možné sebe nebo děti chránit i bez použití opalovací kosmetiky? Jak moc vám může v létě pomoct oblečení? A které?
Radši se uvařit než spálit?
Ochranné vlastnosti textilu proti UV záření se velmi různí. Ideální je takový oděv, který co nejlépe kryje, tedy stíní.
Největší vliv má hustota tkaní a s ní související gramáž látky. Zatímco úplet vás příliš neochrání, džínovina stíní výborně. S rostoucí hustotou tkaniny se však pochopitelně může zhoršovat odvádění tepla od pokožky.
U bavlny, která má dobrou prodyšnost, by ale volba o něco vyšší gramáže neměla přinést citelné zhoršení komfortu. Kvalitnější materiál navíc pojme více potu. Toho se dá využít zejména při nákupu triček. Není problém si v obchodě každý kousek potěžkat a prohlédnout proti světlu.
Černý suchý polyester
U běžného textilu hraje roli také jeho barva, i když ne tak zásadní jako struktura. Pokud bílé tričko obarvíte na černo, procento propuštěného světla se může snížit i více než desetkrát. Tmavé barvy však zase mají známou nevýhodu v podobě vyššího zahřívání na slunci.
Propustnost světla se zvyšuje namočením textilie, což platí pro všechny materiály s výjimkou hedvábí a viskózy. U elastických oděvů, jako jsou plavky nebo legíny, je zase třeba počítat se sníženou ochranou v místech, kde je látka nejvíce napnutá.
Co má na propouštění UV záření poměrně malý vliv, je složení materiálu. Například polyester filtruje jen o něco lépe než bavlna a jiné materiály. Pokud však oblékáte atopika, oblečení musí být zpracováno tak, aby nedráždilo pokožku a odvádělo pot. A to se polyesteru ne vždy daří.
Sečteno podtrženo: Před spálením pokožky od slunce vás nejlépe ochrání hustě tkaný tmavý polyester. Bylo by dobré, aby také zůstal suchý, ale to v létě nevypadá reálně. Vyhovovat snad může takzvané funkční prádlo používané sportovci. Ale tím vývoj nekončí…
Oblečení s garantovaným ochranným faktorem
Textilní firmy už dlouhá léta hledají způsob, jak zvýšit světelnou nepropustnost oděvu a přitom nezvyšovat jeho gramáž. Někteří výrobci se snažili obohacovat tkaninu svých oděvů UV filtrem, ale toto řešení mělo většinou tu nevýhodu, že se UV filtr po několika praních zničil.
V současné době technologie kráčí spíše cestou zvyšování hustoty tkaní, tedy snižování pórovitosti materiálu. Pracuje se především s umělými vlákny.
Speciální oblečení proti slunci je možné koupit i u nás. Většina dovozců se zaměřuje na plážové oblečení. Největší je výběr dětských modelů. K sehnání jsou například trička nebo overaly vyrobené z lycry, tedy plavkového materiálu. Z toho vyplývá i možnost koupání v těchto oděvech.
Existují také ochranné náhrady běžného civilního oblečení, na které bývá použit polyamid, polyester nebo jiné umělé vlákno. Tyto materiály docela připomínají zmíněné funkční prádlo. Bavlněné UV oblečení se v Česku zatím pravděpodobně neprodává.
Jak vybírat
Při nákupu takového oblečení narazíte na zkratku UPF, která znamená ultraviolet protection factor – faktor ochrany před ultrafialovým zářením. Takto označené prádlo prošlo testem účinnosti dle mezinárodně uznávaných norem.
Číslo UPF prozrazuje, jaká část UV záření přes oděv pronikne. Například faktor 50 propustí pouze jednu padesátinu záření dopadlého na textilii, tedy dvě procenta. Tím pádem kůže pod ní zčervená za 50krát delší dobu, než by zčervenala bez této ochrany.
Existuje i faktor 100, který zachytí 99 % UV záření. Pro srovnání: Obyčejné bílé bavlněné tričko má UPF asi 7, takže zadrží 86 % těchto paprsků.
Máte zkušenosti s takzvaným UV oblečením? Jak vám vyhovuje? Snáší vaše pokožka umělý materiál? Natrefili jste někde na bavlněné UV oblečení?