Pylová sezona pro alergika nemusí znamenat jenom období dýchacích potíží. Kromě rýmy, astmatu a pálení očí se mohou objevit potíže, jejichž spojitost s pylovou alergií by vás možná ani nenapadla. O jaké potíže se jedná a jak se jim bránit?
Celkové oslabení dýchacích cest
Jakmile vdechnete pylová zrnka, na která jste alergičtí, na sliznicích vašich dýchacích cest se vytvoří alergický zánět, který je doprovázen známými příznaky jako svědění v nose, ucpaný nos, vodnatá rýma, pokašlávání nebo dokonce stažené průdušky. Tyto příznaky se většinou objeví v rádu desítek minut od vystavení se alergenu.
Chronický alergik či astmatik někdy ani nemusí rozeznat, kdy jsou kašel, rýma či jiné příznaky způsobeny alergií a kdy infekcí. Určité rozdíly ale existují a jsou podrobněji popsány na konci článku o příznacích pylové alergie.
Co s tím? Dýchací infekce se řeší stále stejně, i když propukne uprostřed léta. Je třeba zavřít se doma a poctivě se vyležet. Velmi nadějným léčebným i preventivním opatřením jsou inhalace. Zabírají totiž jak na alergické, tak infekční potíže.
Zvýšená citlivost pokožky
Někteří alergici v pylové sezoně pozorují zhoršení stavu pokožky. Může se zhoršit atopický ekzém nebo vyrašit nový. Objevovat se může i kopřivka. Jak je to možné?
První možnost je, že se vám pylové alergeny dostaly přímo na pokožku a způsobily kontaktní podráždění. Pylová zrnka mají vysokou přilnavost k vlasům, chloupkům i kůži, takže to je pro ně velmi snadné. Než je při večerním sprchování spláchnete, mají mnoho hodin na to, aby na pokožku působily.
Ale i v případě, že si pokožku chráníte oděvem, se může vyrážka objevit. Ekzém nebo kopřivka totiž patří mezi možné příznaky jakékoli alergie, tedy i té pylové. I když se alergen dostane do těla pouze nosem, alergie se může projevit právě na pokožce.
Když vás začne zlobit pokožka, je potřeba zvýšit péči o ni. Poučky o ochraně kožní bariéry a dostatečné hydrataci pokožky platí i v pylové sezoně. Více v článku Promazávání atopické pokožky v létě.
Potíže při jídle – zkřížená alergie na potraviny
Nežádoucí reakce na některé potraviny nejsou pro pylového alergika žádným překvapením. Jde o známou zkříženou alergii mezi pylem a potravinami. Některé bílkoviny, které jsou obsaženy v pylu a jsou zdrojem alergie, se totiž podobají určitým bílkovinám nacházejícím se v potravinách. Z toho důvodu na ně může vaše tělo zareagovat jako na alergeny.
Reakce na potraviny se u pylových alergiků nejčastěji projevují jako svědění až trnutí v ústech a krku, které přichází už s prvními sousty. Nejbezpečnějším řešením je vyhýbat se těmto potravinám.
Většinou jde o sezonní záležitost. Jakmile rostliny, na které jste alergičtí, odkvetou, reakce na jídlo opět ustanou. Záleží však na individuální přecitlivělosti každého člověka.
Náš tip: Pozorujete u sebe podobné potíže? Pak si určitě přečtěte článek Zkřížené alergie, kde najdete konkrétní rizikové kombinace pylů a potravin.
Nejen léky, ale zdravý životní styl
V případě těžších nebo rozsáhlejších projevů je obvykle nutné nasadit takzvané celkové léky, tedy ty, které se polykají. Nejčastěji se používají antihistaminika. Jsou schopna tlumit všechny projevy alergie – dýchací, kožní i trávicí.
A co prevence? Obecná rada zní: Před nástupem pylové sezony byste se v rámci možností měli udržovat v co nejlepší zdravotní kondici. Člověk, který zdravě jí, dostatečně se hýbe, nekouří a nepřechází případné nemoci, obvykle pylovou sezonu zvládne lépe.
Dodržování těchto známých pravidel totiž pozitivně ovlivňuje fungování imunitního systému. A alergie přece nejsou ničím jiným než chybou imunity.