Alergická rýma může být vyvolána různými druhy alergenů, které se dají vdechovat. Nejčastěji jde o pyly, roztoče, spory plísní a alergeny zvířat. Užitečným pomocníkem pro hygienu nosu alergika jsou mořské vody ve spreji. Speciálně pro potřeby alergiků byla vyvinuta jedna z nich – Stérimar Mn.
Léčba alergické rýmy je v některých případech velmi složitá, jindy zase zdlouhavá, ne vždy zcela úspěšná. Obecně se udávají režimová opatření – omezení kontaktu s alergenem. Úprava prostředí – luxování v bytech, péče o lůžkoviny, ale i pobyt v přírodě, na horách, u moře. Pokud se situace nezlepší, přistupuje se k léčbě medikamentózní. Existuje celá skupina léčiv – od antihistamik přes lokální kortikoidy.
Ale jak se zbavit alergenů, které už vlétly do nosu? Nebo jak jim zabránit, aby vyvolaly alergickou reakci?
Alergeny nevysmrkáte, nos se musí vypláchnout
Pokud budeme vycházet ze základního principu – kontaktu alergenu na sliznici a aktivaci celé kaskády alergické reakce, pak je třeba zamezit tomuto prvnímu kroku. Jednoduchým cílem tedy je odstranit alergeny ze sliznice. Vlastní smrkání ale není zcela dostačující.
Jako ideální se jeví tzv. oplachy nosní sliznice. K nosní sliznici je šetrnější, zvláště v těchto případech, využití fyziologického roztoku čištěné mořské vody s přídavkem manganu – Stérimar Mn. Kombinuje se zde několik účinných metod.
Jednak vlastními oplachy sliznici zbavíme alergenů a zároveň mangan potlačuje vylučování histaminu, čímž se podílí na protialergickém účinku. Zároveň je prokázáno, že mangan je zařazen mezi tzv. antioxidanty. Významnou mírou se podílí na stabilitě buněčné membrány. Přesněji řečeno při jeho nedostatku se vnitřní prostor buněk nevyvíjí správně.
Stérimar Mn slouží ke zmírnění základních příznaků alergické rýmy, tj. svědění a pálení nosu. Je určen pro krátkodobé použití, doporučují se dva týdny každodenního používání. Pokud se nepoužívá každý den, je možné tuto dobu adekvátně prodloužit. Pokud vás problémy trápí delší dobu, přejděte po dvou týdnech na klasický Stérimar a po dalších dvou týdnech se opět můžete vrátit ke Stérimar Mn. Cyklus opakujte klidně po celou dobu trvání alergické rýmy.
Blahodárný vliv mořské vody na dýchací cesty
Solné roztoky obsahují ideální kombinaci různých prvků, které mají blahodárný účinek na nosní sliznici. Dokladem toho jsou pacienti, kteří jsou po dovolené u moře náhle bez obtíží. V komplikovanějších případech je potřeba sáhnout po nějakém nosním léčivu – některá se vydávají jen na lékařský předpis. Mořské vody je možné s léčivy také kombinovat. Také platí, že solné roztoky nemají tak přísné omezení v používání, jako nosní kapky. Výhoda isotonických solných roztoků je, že jsou šetrnější k nosní sliznici, neštípou ani nepálí v nose.
Stérimar Mn doporučujeme aplikovat 2–4krát denně. Ideální je se chvíli po aplikaci řádně vysmrkat, u nejmenších dětí odsát nos. Tím dojde k vyčištění nosní dutiny, odplaví se alergeny a zároveň se sliznici zvlhčí. Někomu bude více vyhovovat četnější oplachování s oddáleným smrkáním, někdo jiný zase bude preferovat delší působení před vysmrkáním. Lze vyzkoušet oba způsoby. Každopádně efekt bude patrný velmi záhy.
Jak vybírat v záplavě mořských vod?
Ideální jsou přípravky mořské vody ve spreji, které obsahují příměs minerálních látek, např. manganu či mědi. Velmi výhodné je, když přípravek má i šetrný dávkovač. Mangan ve Stérimaru Mn má protialergické účinky a měď ve Stérimarech Cu působí protizánětlivě. Použitím hypertonického roztoku Stérimar Na ucpaný nos dochází i k oplasknutí otoku. Díky dávkovači se dostane i do vedlejších nosních dutin a tím opět lépe uvolňuje ucpané dutiny. Typické příznaky alergické rýmy (svědění a pálení nosu) se tímto mechanismem odstraní.
Alergická rýma není žádné nachlazení
Rýmu alergického původu je možno rozpoznat podle typických příznaků. Jedná se o hojnou a čirou sekreci z nosu, kýchání i svědění. Obvykle příznaky nastupují velmi rychle a záhy se přidávají i oční obtíže – slzení z očí, svědění i zarudnutí. Zvýšená teplota je u alergie spíše vzácná. Někdy je také možné rozpoznat vyvolávající moment – např. přijdete do bytu, začnete kýchat, smrkat poté, co kolem vás prošla pěkně chlupatá kočka…
Průběh alergické rýmy je velmi individuální, a to jak ve frekvenci, trvání, kvalitě, tak intenzitě obtíží vnímaných pacientem. Alergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, obvykle chronického trvání nebo alespoň sezonního charakteru. Mezi hlavní příznaky patří svědivé podráždění nosní sliznice, kýchání, vodnatý výtok a s tím související ucpání nosu.
Velmi často se objevují i příznaky oční, jako je zarudnutí spojivek, svědění oka či větší produkce slz. Vzhledem k tomu, že horní dýchací cesty ovlivňují dolní dýchací cesty, objevují se i příznaky z postižení sliznice bronchů. To se obvykle projevuje zvýšenou sekrecí s následným nucením ke kašli.
Výskyt alergické rýmy se pohybuje v rozmezí 10–20 %, ale zároveň její výskyt se významně zvyšuje. Je třeba zdůraznit, že neléčená alergická rýma může být zdrojem závažných zdravotních komplikací.
(PR)