Ionizátor je zařízení, ve kterém vzniká elektrický výboj, a tento výboj nabíjí molekuly okolního vzduchu a tím je přeměňuje na ionty. Tento přístroj tedy vytváří neboli generuje vzdušné ionty – někdy se proto setkáte i s názvem generátor iontů. Kratší pojmenování ionizér se u nás moc nepoužívá.
Ze školních hodin chemie si spousta lidí pamatuje to, že existují ionty kladné a záporné. K dostání jsou dva druhy ionizátorů vzduchu, které se liší právě ve vytvářených iontech:
- „klasické“ ionizátory – generátory záporných iontů
- plazmové ionizátory – generátory kladných i záporných iontů
Snížení prašnosti a osvěžení vzduchu
Ionizátory vytvářející pouze záporné ionty jsou zatím daleko rozšířenější. Tyto záporné ionty jsou schopné doletět i několik metrů od ionizátoru. Ve vzduchu reagují zejména s různými pevnými částicemi (prach, polétavé alergeny, bakterie apod.), předávají jim svůj náboj a tím způsobují jejich shlukování. Takto ovlivněné nečistoty se pak rychleji usazují. Sice nejsou úplně zlikvidovány, ale aspoň opouštějí vzduch.
Je-li takový ionizátor součástí čističky vzduchu vybavené ventilátorem a HEPA filtrem, je většina ionizovaných nečistot zachycena filtrem a tím zcela odstraněna z místnosti. V ostatních případech zůstávají nečistoty v místnosti (můžete zaregistrovat více prachu usazeného na nábytku i stěnách), a tak se mohou po určité době opět vracet do vzduchu.
Ionizační přístroje bez ventilátoru si bohužel nerozumějí s otevřeným ohněm. Pokud je používáte v místnosti s hořící svíčkou nebo krbem, saze z plamene se vám mohou usazovat na stěnách a způsobovat jejich tmavnutí.
Náš tip: Prohlédněte si aktuálně dostupné čističky vzduchu s ionizátorem
Sliby výrobců, že se díky ionizátoru budete cítit jako na horách nebo u vodopádů, je samozřejmě potřeba brát s rezervou. Nicméně ionty opravdu potlačují některé pachy a tím vlastně osvěžují vzduch. Většina uživatelů to potvrzuje. Dostatek záporných iontů v místnosti je také dobrou prevencí tvorby statické elektřiny.
Některé zdroje tvrdí, že vzduch bohatý na záporné ionty ovlivňuje také lidskou psychiku – zlepšuje náladu a soustředěnost. Je to údajně tím, že z ionizovaného vzduchu se do těla lépe vstřebává kyslík. Avšak důkazy jsou zatím nejednoznačné.
Plazmové ionizátory – účinnější likvidace virů a škodlivých plynů přímo ve vzduchu
Modernější plazmový ionizátor umí totéž co starší typ ionizátoru. Navíc ale dokáže odbourávat další nečistoty, například metan, benzen a jiné rizikové plyny a těkavé látky uvolňující se z barev, lepidel a rozpouštědel používaných při výrobě běžného vybavení místností.
Plazma také dezinfikuje vzduch – neutralizuje viry, bakterie nebo spory plísní. Odstraňuje jejich schopnost způsobovat infekci a postupně je rozkládá. Jelikož působí v celém prostoru místnosti, účinkuje rychleji než třeba UV lampa, která je součástí některých čističek vzduchu.
Vyjmenované vzdušné nečistoty se podílejí na takzvaném syndromu nezdravých budov, popsaném už v roce 1984 Světovou zdravotnickou organizací. Člověk, který tráví většinu svého života uzavřený v nějaké budově, je totiž takovými nečistotami dlouhodobě ohrožován.
Plazmový ionizátor vytváří kladné i záporné ionty, které reagují s vodou rozptýlenou ve vzduchu a vytvářejí vysoce reaktivní hydroxylové radikály. Právě tyto radikály hrají hlavní čisticí úlohu. Pomocí plazmové ionizace je také možné odstraňovat pachy z textilu a čalouněného nábytku.
Různé typy ionizátorů
Plazmový ionizátor najdete v čističkách vzduchu Winix, Daikin a Sharp. Starším typem ionizátoru je vybavena většina dalších čističek a některé zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu. Prodávají se i jako samostatné přístroje sloužící čistě k obohacování vzduchu o ionty.
Ještě je důležité připomenout, že ionizovaný vzduch není totéž co ozon. Zatímco ozon páchne a při vysokých koncentracích je jedovatý, vzdušné ionty jsou zcela bezpečné a příjemné i ve velkých množstvích.
V každém případě žádný ionizátor nevyrábí kyslík, proto se nenechejte zmást pocitem čerstvého vzduchu a pokračujte v používání okna nejen ke kochání se přírodou, ale i k větrání. :-)