Fotoalergické reakce vznikají u vnímavých pacientů a mají alergickou podstatu. Působením UV záření vzniká z látek vlastních či přijatých alergen, který dále vyvolává alergickou reakci na kůži. Projevy přetrvávají delší dobu a u některých typů se mohou stát chronické.
1. Sluneční alergie (polymorfní světelná erupce)
Nejčastějším fotoalergickým projevem je tzv. polymorfní světelná erupce, označovaná lidově jako sluneční ekzém, sluneční alergie. Projevuje se zpravidla při prvním jarním oslunění nebo i uprostřed léta při velmi prudkém slunění (příjezd na dovolenou k moři).
Projevy vznikají za hodiny až dny po oslunění. Mohou být velmi různorodé: od svědivého zarudnutí, přes „krupičku“ až ke splývajícím mokvajícím puchýřkům. U jednoho pacienta má onemocnění vždy stejný vzhled. Typický je pro něj tzv. hardening fenomén – s postupujícím létem se kůže „otužuje“, projevy jsou mírnější, stejně tak po návratu od moře se potíže již v sezoně nevrací.
2. Acne aestivalis (akné Mallorca)
Sluneční záření může vyvolat i vznik zanícených pupínků připomínajících svým vzhledem akné. Acne aestivalis (Acne Mallorca) je vyvolána UV zářením v kombinaci s určitými složkami kosmetických a opalovacích přípravků. Dochází při ní k podráždění a zanícení mazové žlázy. Protože se může jednat i o složky ochranných opalovacích prostředků, dochází k výskytu nejčastěji právě na dovolené u moře.
Sluneční alergie a Akne Mallorca mají podobné příznaky (např. svědění) a objevují se na stejných částech těla, proto je někdy velmi obtížené je od sebe odlišit.
3. Sluneční kopřivka
Vzácnější, ale dramatičtěji probíhající je sluneční kopřivka: alergická reakce vyvolaná UV zářením, podmíněná alergií I. (časného) typu. Vzniká po několika minutách slunění výsevem svědících kopřivkových pupenů na kůži. Tyto mohou splývat do větších ložisek až otoků. V těžších případech je výsev provázen celkovými příznaky, např. bolestmi hlavy, nevolností, poklesem tlaku nebo kolapsovým stavem. V lehčích případech odeznívá do dvou hodin.