Doplňky stravy jsou výrobci nabízeny snad na všechny zdravotní neduhy. Co ale prevence a léčba ekzému? Jakými doplňky má smysl obohatit jídelníček?
Rozhodně se nedá říct, že by následující přípravky byly lékem na ekzém. Výrobci většinou ani žádný konkrétní účinek negarantují. Doplňky stravy je potřeba brát jako zpestření stravy, které může časem přinést určitý zdravotní prospěch.
Pojďme se podívat na ty nejslibnější…
Probiotika mohou zmírnit průběh ekzému
Používání probiotik u atopiků a potravinových alergiků je postaveno na známé teorii, že dobře fungující střeva jsou jedním z hlavních předpokladů pro správnou funkcí imunitního systému.
Nejprozkoumanější a zároveň nejrozšířenější jsou probiotika s kmeny typu lactobacillus (acidophilus nebo rhamnosus) a bifidobakterium. Podle několika studií mohou fungovat jako dlouhodobá prevence rozvoje atopického ekzému.
Prospěšná mohou být zejména pro atopiky, u kterých zhoršování ekzému souvisí s potravinovou alergií nebo intolerancí. V takových případech totiž zároveň mohou zmírňovat průjmy, zvyšovat toleranci těla vůči potravinovým alergenům a zpomalovat jejich průnik do těla.
Prebiotika jsou důležitá pro kojence
Mezi prebiotika se řadí několik druhů vlákniny, která tvoří živnou půdu pro probiotické bakterie ve střevech. Nejpoužívanějšími prebiotiky jsou oligosacharidy a glukany.
Oligosacharidy (fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy) a inulin jsou dnes přidávány do většiny probiotik, která se u nás prodávají ve formě kapslí. Zajímavé je, že na tento typ prebiotik je bohaté mateřské mléko. Jsou tedy zřejmě důležitá pro kojence a správný vývoj jejich imunity. Přidávají se i do umělých kojeneckých mlék.
O glukanech zase některé studie tvrdí, že jsou schopny regulovat imunitu při alergiích a tím zmírňovat průběh alergických reakcí jak na kůži, tak v dýchacích cestách.
Dá se pečovat o pokožku zevnitř?
Atopická pokožka je suchá a přecitlivělá zejména proto, že nedostatečně funguje její přirozená tuková bariéra, která má mimo jiné bránit odpařování vody z pokožky. Mastné kyseliny, které jsou klíčovou složkou této bariéry, tak musí atopik své pokožce doplňovat neustálým promazáváním vhodnou kosmetikou.
Spousta atopiků nebo rodičů atopických dětí si tak klade logickou otázku, jestli se tyto mastné kyseliny dají pokožce doplňovat i jinou cestou než promašťováním zvenku. Ideálně v podobě nějakých kapslí s obsahem těchto tuků (omega-3, omega-6 apod.).
Bohužel však u provedených studií převažuje závěr, že doplňování mastných kyselin nijak nezlepšuje stav již probíhajícího ekzému. Nadějný však zůstává vliv užívání těchto mastných kyselin na prevenci atopického ekzému, a to například tak, že svou stravu obohacuje maminka během těhotenství a kojení.
Léčivé rostliny? Možná ano, ale s opatrností
A co takhle vyzkoušet nějakou bylinku? To napadne asi každého zastánce alternativní medicíny. Produktů tohoto typu je na trhu obrovské množství, věrohodných informací o jejich účinku je však zoufale málo.
Z důvěryhodných a jakž takž prověřených léčivých rostlin stojí za zmínku tyto:
- gel z aloe vera – protizánětlivý a čisticí efekt, nevhodný při krvavých průjmech
- perila křovitá – mírnění imunitních reakcí na pokožce
- černý rybíz – výtažek z jeho pupenů má údajně protizánětlivé působení a u oleje z jeho semínek užívaného v těhotenství bylo pozorováno preventivní působení na rozvoj atopického ekzému u novorozenců
- třapatka nachová – okrajově jako podpora imunity a hojení pokožky
Pokud se rozhodnete zařadit tyto doplňky do jídelníčku, postupujte velmi opatrně, zvláště pak u dětí. U atopika se nikdy nedá předem vyloučit nežádoucí alergická nebo dráždivá reakce. Rozhodně ale nepočítejte se zázraky na počkání. To hlavní, co budete potřebovat, je trpělivost.
Které doplňky stavy užíváte vy? Fungují podle vašich představ? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem.