I přes rostoucí počet astmatiků a alergiků, obzvláště v dětské populaci, klesá paradoxně počet dětských ozdravoven (DO) v České republice závratným tempem. Některé z „nepřeživších“ byly zcela zavřeny, či byl jejich provoz omezen pouze na některé měsíce. Jiné se transformovaly např. na wellness zařízení. Proč? A která zařízení ještě fungují a jaké poskytují služby?
Důvody uzavírání dětských ozdravoven
Příčina uzavření těchto zdravotnických zařízení, jejichž součástí jsou jak základní, tak i mateřské školy, je jednoduchá - nedostatek zájemců o pobyt. Počátky poklesu zájmu spadají do poloviny 90. let, kdy pobyty v DO začínají hradit zdravotní pojišťovny namísto státu, jak tomu bývalo doposud.
Pomalé navýšení počtu zájemců zaznamenávají tato zařízení díky zrušení stokorunových regulačních poplatků, které je platné od 1. 1. 2014. Díky tomuto rozhodnutí klesla cena pobytu maminky s dítětem řádově o tisícikoruny.
Aktuální situace v ČR
Poslední čtyři fungující dětské ozdravovny se nacházejí v Krkonoších, resp. v jejich podhůří a jsou součástí Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. Smlouvu o poskytování péče mají uzavřenou se všemi zdravotními pojišťovnami v ČR.
Konkrétně se jedná o:
- Dětskou ozdravovnu Svatý Petr a Dětskou ozdravovnu Bedřichov ve Špindlerově Mlýně
- Dětskou ozdravovnu Pec pod Sněžkou (Karkulka a Mělnická bouda)
- Dětskou ozdravovnu Království ve Dvoře Králové nad Labem
Jaké poskytují služby a čím se liší?
Základní nabídka služeb je ve všech čtyřech dětských ozdravovnách obdobná. Pobyty v nich jsou určeny pro děti ve věku 3 až 15 let, přičemž předškoláci zde mohou pobývat pouze za doprovodu rodičů. Léčba je postavena hlavně na klimatoterapii, pobytu na čistém vzduchu v oblastech s vyšší nadmořskou výškou, hydroterapii a kinezioterapii (pohybové terapii). Dalšími léčebnými metodami bývá inhalace a dechová cvičení.
Pestřejší nabídku služeb pokryje Dětská ozdravovna Království, která nabízí, snad jako jediná, pobyty i pro děti mladší tří let. Kromě toho bez problémů přijímá i děti s bezlepkovou dietou, příp. jiným dietním omezením. Zajímavostí v této ozdravovně jsou i tzv. respitní, odlehčovací, pobyty určené pro pěstouny, resp. pro děti v pěstounské péči. Jejich pobyt sice není hrazen ze zdravotního pojištění a částka na jeden den a jedno dítě činí zhruba 400 Kč, ale i přesto tato možnost „odpočinku od pěstounství“ může některé potencionální klienty oslovit. Specifikem Dětské ozdravovny Svatý Petr je pak zaměření se na ozdravné pobyty i dětí týraných.
Není nad osobní zkušenost alergika
Veronika Hlaváčová má s jednou z výše uvedených ozdravoven velmi čerstvou zkušenost. Strávila v ní spolu se svými dvěma dětmi – sedmiletým synem (astmatik, alergik) a čtyřletou dcerkou, která prodělala nebezpečnou infekci chlamydie pneumonie a zároveň trpí chronickými záněty průdušek 21 březnových dní tohoto roku, a to konkrétně v Dětské ozdravovně Bedřichov - Špindlerův Mlýn. O tom, jak pobyt v ozdravovně probíhá, se dozvíte více z jejího povídání.
„Před rokem jsme byli v lázních Luhačovice, a protože tamější pobyt děti hodně promarodily, bohužel i na antibiotikách, chtěla jsem letos vyzkoušet něco jiného – ozdravovnu. K rozhodnutí přispělo i doporučení kamarádky a mé přání, aby si děti užily hor a sněhu.
Denní režim byl následující: Po snídani (u které jsme, stejně tak jako i u oběda) dostávali svačinky pro děti, jsme se přesouvali na inhalace. Každý dle toho, jak rychle zvládnul snídani, časy nebyly přesně dané. Dopolední blok pokračoval tělocvikem – konkrétně jógou a dechovým cvičením. Děti byly rozdělené do skupin dle věku: mladší předškoláci, starší předškoláci a školáci. Velkou výhodou bylo, že cvičení probíhalo bez přítomnosti rodičů. Děti jsme cvičitelce dovedli, užili si půl hodinky volna a zase si je vyzvedli. Toto považuji za jednu z velkých výhod oproti lázeňskému obytu, kde jsme s dětmi museli absolvovat všechny procedury a konkrétně v tělocviku to bylo značně kontraproduktivní, neboť se děti před námi rodiči značně předváděly a neposlouchaly. Bez přítomnosti rodičů si cvičitelky zjednaly rychleji a lépe patřičný respekt, což mělo i podstatný vliv na provádění daných cviků.
Odpolední program pak byl již zcela v naší režii. Trávili jsme ho lyžováním, procházkami, chodili na bazén. Ve Špindlerově Mlýně je pravdu spousta míst, kam zajít, a naše ozdravovna byla v centru dění. Všude kousek, tudíž další bonus.
Většina maminek, pobývajících zde s malými dětmi, uvítala existenci „školky“. Pakliže neměly děti procedury, mohli jsme je dovést po snídani sestřičkám do herny a vyzvednout si je až před obědem a trošku si od nich odpočinout, neb věnovat se jim 24 hodin denně 3 týdny v kuse, je opravdu psychicky i fyzicky náročné. Tato služba mi v lázních velmi chyběla.
V ozdravovně se jak mně, tak i dětem, moc líbilo a jsem šťastná za rozhodnutí ozdravovnu jako takovou vyzkoušet. Byly to krásné 3 týdny, na které jen tak nezapomeneme. Jedinou vadou na kráse bylo, že pobyt trval pouze 21 dní, zatímco v lázních jsme pobývali 4 týdny.“
Přínos pobytu v dětské ozdravovně
Paní Veronika je doma z ozdravovny velmi krátkou dobu na to, aby nám sdělila, jaké konkrétní výsledky léčebně ozdravný pobyt přinesl dětem a zda se splnila její očekávání v tom nejpodstatnějším bodě – v dlouhodobém zlepšení zdravotního stavu obou potomků.
V co může Veronika doufat? Zejména v posílení imunitního systému a zvýšení obranyschopnosti organismu dětí, díky čemuž klesne četnost jejich akutních onemocnění a antibiotické léčby, včetně počtu hospitalizací apod.
Četli jste naše články o lázních i dětských ozdravovnách a váháte, který z pobytů by byl vhodný pro vašeho potomka? Obecně lze říci, že hlavní rozdíl indikace spočívá v diagnóze. Lázně jsou určeny dětem s nejzávažnějšími zdravotními problémy, v případě alergiků dětem s astmatem či chronickou bronchitidou. Ozdravovny jsou pak spíše vhodné pro děti často nemocné, s oslabenou imunitou, pobírající antibiotika podstatně četněji, než jejich vrstevníci. Nejfundovanější radu, zda požádat o pobyt v lázních či ozdravovně, by vám měl poskytnout pediatr, který zná vaše dítě, resp. jeho zdravotní stav nejlépe.
Zaujala-li vás možnost ozdravného pobytu, neváhejte a kontaktujte ošetřujícího lékaře. V ozdravovnách jsou stále volná místa, a to jak na pobyty samotných dětí, tak i dětí s doprovodem, včetně letních prázdnin.
Máte osobní zkušenost s dětskou ozdravovnou? Podělte se o ni s námi!