Alergie na lísku, břízu, dub, olši nebo vrbu je na jaře typická. Jak tyto alergizující rostliny vypadají a kde na ně můžete narazit?
V prvních čtyřech měsících roku kvetou některé stromy a keře. Právě na ty se zaměříme v prvním díle našeho malého pylového seriálu. Tedy aspoň na ty, které patří mezi významné alergeny.
Líska
Lísky jsou obvykle první alergizující rostliny, které po zimě rozkvétají. Je-li mírnější zima bez sněhu, mohou kvést už v lednu. Dokvétají v dubnu.
Pyl se uvolňuje z dlouhých povislých jehněd. Líska má nejčastěji podobu keře, který roste v zahradách i volné přírodě. Její listy mohou mít různou barvu podle druhu.
Olše
Olše vyžadují vlhkou půdu, proto rostou převážně u vodních toků. Vysazují se i do parků na okrasu. Nejznámější je u nás olše lepkavá, jejíž mladé listy skutečně lepí.
Kvete od ledna do dubna v závislosti na délce zimy. Pyl se vytváří na dlouhých pevných svěšených jehnědách, které mohou mít žlutohnědou až fialovou barvu. V koruně se často vyskytují baculaté hnědočerné zdřevnatělé šištice loňských samičích květů.
Bříza
Bříza je u nás hodně rozšířeným stromem a stejně tak alergie na ni. Hlavně bříza bělokorá bývá z okrasných důvodů vysazována na sídlištích a v parcích.
Období květu obvykle spadá do března až května. Z dlouhých, štíhlých a pevných svěšených jehněd se uvolňuje pyl.
Bříza, líska, olše a habr patří do stejné čeledi – břízovité. Jejich květy, tedy zdroje těchto alergenů vypadají podobně – jsou to jehnědy připomínající zavěšené housenky. Mívají ještě menší a vzpřímené samičí květy, které ale žádný pyl nevytvářejí. Alergeny obsažené v pylech těchto dřevin mají podobné složení, tudíž někteří alergici reagují na více z nich současně.
Dub
Duby najdete spíše v listnatých a smíšených lesích. Květenství dubů mají podobu dlouhých tenkých visících jehněd. Jejich tvar však není jednolitý tak jako u břízy či lísky, ale spíše hroznovitý. Kvete od března do května.
Při potvrzené alergii na pyl dubu vám hrozí rovněž reakce na pyl buku, břízy, lísky nebo olše.
Vrba
Nejznámější jsou vrba bílá smuteční a vrba jíva. Jsou obvykle vysazovány jako samostatné stromy u vodních ploch nebo v parcích. Jehnědy těchto stromů jsou vzpřímené a často chlupaté – „kočičky“. Kvetou v období březen až květen.
Blízkým příbuzným vrby je topol, je to dáno příslušností k jedné botanické čeledi. Lidem alergickým na vrby však mohou vadit také jilmy.
Jak vybavit domácnost či kancelář proti pylům
Pyl se do místnosti dostane zejména větráním okny, což je pro pylového alergika noční můrou. Existuje však jednoduché řešení: opatřit okna, kterými větráme, protipylovými sítěmi.
Pyl si však bohužel i tak do interiéru cestu najde, a to na oblečení, vlasech či srsti psů. I v takovém případě existuje řešení. Pyl, který už v domácnosti či kanceláři máme, efektivně odstraní kvalitní čističky vzduchu. Jste-li pyloví alergici, dbejte při výběru čističky vzduchu na potřebný vzduchový výkon, aby dokázala přefiltrovat všechen vzduch v místnosti alespoň 4krát za hodinu.
Zkřížená alergie stromy–potraviny
Kvůli jevu zvanému zkřížená alergie může člověk alergický na některý z těchto stromů reagovat také na některé potraviny. Nejvyšší pravděpodobnost takové reakce je v případě alergie na břízu, lísku a olši. Na vině je opět podobnost alergenů.
Často se stává, že alergické reakce na potraviny se objevují jen v pylové sezoně a po zbytek roku nikoli. Pokud patříte do této skupiny pylových alergiků, hrozí vám zkřížená reakce na tyto potraviny:
- syrové ovoce – zejména jablka, broskve a kiwi
- ořechy – zejména lískové, vlašské a mandle
- kořenová zelenina
- syrové brambory
Náš tip: Další důležité informace najdete v článku Zkřížené alergie.