Ionizátor je doplňkovou funkcí mnohých čističek, která se na čištění vzduchu podílí tím, že přímo ve vzduchu odbourává některé druhy nečistot. Generátory záporných iontů zejména zrychlují usazování prachu a alergenů, zatímco plazmové ionizátory dokáží i neutralizovat viry a další mikroorganismy.
Obavy z ionizátoru jsou zbytečné
Někteří spotřebitelé si však ionizátor v čističce nepřejí. Známe dva možné důvody:
- Některé starší druhy ionizátoru mohou být zdrojem velmi malého množství ozonu, který má zvláštní štiplavou vůni. A i když množství uvolňovaného ozonu je hluboko pod zdravotním limitem, lidé mají obavu – zřejmě na základě nepřesných informací nalezených na internetu.
- Některé druhy ionizátoru mohou být občas zdrojem slabého cvrčivého až pískavého zvuku způsobovaného například nečistotami na samotném ionizátoru. Citlivým osobám může tento zvuk vadit, zejména v noci.
Přínosy ionizátoru stále výrazně převažují jeho nevýhody. Samozřejmě se nabízí i řešení v podobě čističek s vypínatelným ionizátorem, kterých je na trhu většina. Přes den tak můžete ionizaci používat a na noc ji vypnout.
Čističky, které ionizátor neobsahují
A kdyby vám ani to nestačilo, v Česku je k dostání i několik kvalitních a účinných modelů čističek zcela bez ionizátoru. K čištění vzduchu obvykle používají jen mikrofiltr na pevné částice (HEPA nebo HPP) a uhlíkový filtr na plynné nečistoty.
V našem e-shopu najdete tyto: