Atopický ekzém patří mezi onemocnění, která moderní medicína nedokáže zcela vyléčit. Spousta pacientů pak hledá řešení v alternativní medicíně, například v léčivých rostlinách. Nejznámější české bylinářky Mgr. Jarmily Podhorné jsme se zeptali, co může její obor ekzematikům nabídnout.
Jak vlastně bylináři přistupují k léčbě atopického ekzému? Na čem je založena?
Léčba atopického ekzému je založena na vyčištění organismu od plísní a pročištění vnitřních orgánů – zejména jater a žlučníku. Potom na ovlivnění regenerace pokožky a zvýšení protialergické složky. Samozřejmě u tohoto problému je nutné zaměřit se také na pročištění střeva.
K provedení zmíněných kroků slouží různé byliny, jako například měsíček na pročištění jater, žampion nebo penízovka na odplísnění organismu, dub na regeneraci sliznice a černý rybíz na ono zvýšení protialergické složky. Někdy se může dát i směs černý rybíz, kalina a rozmarýn. Na pročištění tlustého střeva je nejvhodnější zelený jíl.
Povrchově, na zklidnění pokožky je velice dobrý lopuchový olej, o kterém se psalo ve starších ruských herbářích, že se osvědčil i na léčení zastaralého ekzému. Samozřejmě to berme s nadhledem, ale ke zklidnění tento produkt rozhodně slouží, a to i u dětí.
Ekzémem nejčastěji trpí malinké děti, kojenci. Vy jste zmínila, že jedním z problémů je zaplísněný organismus. Z čeho mohou být tyto děti zaplísněné?
Z těla matky. Taky mně to nešlo na rozum, ale je to tak. Potvrdili mi to i lékaři. Matka zkrátka přijímá různé zaplísněné potraviny, její okolí může být zaplísněné a podobně.
Chápu. Čili ty plísně přecházejí přes mateřské mléko.
Ano, přes mateřské mléko.
Je v alternativní medicíně důležitější léčba ekzémů zvenčí, nebo spíše zevnitř?
Obojí dvojí, to spolu souvisí. Vnější léčba je na zklidnění pokožky a vnitřní hlavně na pročištění organismu, to je na ten kořen problému, který ekzémy způsobuje.
Když přijdeme do nějakého bylinářství nebo zelené lékárny, podle čeho si máme vybrat ten správný bylinný produkt?
Já doporučuji u starších dětí a u dospělých penízovku. Potom ten měsíček nebo něco jiného na pročištění jater a žlučníku. Třeba i ostropestřec. Dále potom dub, ten je jednak zase na pročištění těla, ale jednak na regeneraci povrchových vrstev pokožky. A černý rybíz jako absolutně nejlepší jako zvýšená protialergická složka organismu.
V použití léčivých rostlin pro léčbu atopika je ale ukryto riziko. Spousta rostlin může na tělo působit dráždivě až alergicky. Dá se tomu předcházet?
U rostlin, které jsem jmenovala, jsem se zatím nesetkala s tím, že by byly nějak dráždivé. Jsou tak citlivé, že nemívají vedlejší účinky. Samozřejmě existuje spousta bylin, které mohou atopii zhoršovat, ale to už bychom museli posuzovat člověka od člověka a bylinu od byliny.
Od jakého věku je možné přípravky z léčivých rostlin podávat malým dětem? Někteří výrobci, včetně vás, dodávají většinu sortimentu v podobě alkoholových extraktů. Jenže dávat alkohol dětem asi není rozumné. Co s tím? Nejsou pro děti lepší čaje?
Ano, je tam trochu lihu. Když se na mě obrátí maminky malých dětí, doporučím jim třeba černý rybíz a žampion, ale jenom dvě kapičky. Anebo na lžičku do teplé vody, ve které se alkohol odpaří, ale účinné látky tam zůstanou.
Je možné používat i klasické čaje. Ale do alkoholu se vám z rostliny vyloučí více látek, zvlášť těch účinnějších. Neznám moc rostlin v sušené podobě, které by měly zásadní vliv na ekzematické potíže. Když začínal Zentrich (známý český bylinář – pozn. red.), bylo známo asi 40 druhů bylin, které byly protiekzematické. Například i kopřiva. Ale dneska už je spousta lidí na kopřivu alergická. Čili okruh bylin, které by mohly na ekzém zapůsobit, se zmenšuje.
Když si pořídíme nějaké doplňky stravy z léčivých rostlin, za jak dlouho se dočkáme prvních výsledků?
S tím já mám různé zkušenosti. Někteří lidé mi hlásí, že se stav rapidně zlepšuje po dobrání jedné kúry. Ale měla jsem i řadu případů lidí, kteří to chtěli po vybrání jedné nebo dvou kúr vzdát. Říkali jsme jim, ať to zkusí vydržet, a pak se nám najednou ozvali, že se ekzém zlepšil anebo úplně zmizel. Je to vždy otázka času a otázka tělíčka.
Bavíme se řádově o několika týdnech až měsících. Léčba alergických onemocnění je vždy dlouhodobá. Chce to trpělivost. Navíc bylinné přípravky nejsou zas tak náročné na peníze. A ekzém je dost nepříjemné onemocnění, stojí za to vydržet a zbavit se ho.
Jenže lidé jsou zvyklí, že polknou tabletku a je po problému…
Ano, bohužel je to tak.
Máte i vy zkušenost s alternativní léčbou ekzému? Pomohla vám, nebo naopak vůbec? Napiště nám svůj názor.