Spolu s režimovými opatřeními ulehčuje pylovým alergikům život i široká škála moderních léků.
Někteří odborníci nazývají alergie nemocí století. Hlavním důvodem je fakt, že neustále přibývá rizik, která alergické reakce vyvolávají nebo je zhoršují. Bylo by však příliš jednoduché ze všeho vinit jen zhoršující se životní prostředí. Podle posledních výzkumů se totiž výskyt alergických onemocnění přímo odvíjí například i od ekonomické nebo hygienické úrovně země. Čím je tato úroveň vyšší, tím je alergií více. A zatím neexistuje nic, co by tento trend zastavilo. Většinu alergií ani nedokážeme vyléčit. Ke štěstí milionů alergiků nicméně existuje alespoň pár zbraní, kterými můžeme proti alergii účinně bojovat. Jde o léky, léčebné postupy a opatření, které alergické příznaky zmírňují a brání zhoršení nemoci.
ZBRAŇ PRVNÍ: Od pylů se držte dál
Pro pylového alergika je nejdůležitější, aby dobře znal svého nepřítele. V tomto případě všechny pyly, na které je přecitlivělý. Jen tak může přizpůsobit své aktivity jejich výskytu a držet se od nich co možná nejdál. Především je třeba si pamatovat, že pylová sezona začíná podle počasí už koncem ledna nebo února a trvá až do října nebo začátku listopadu, dokud jsou teplé a slunné dny. „Málokdo si uvědomuje, že v roce vlastně zbývá jen velmi krátké období, kdy se ve vzduchu žádné pyly nevyskytují,“ varuje plzeňská alergoložka MUDr. Ester Seberová. Omezit styk s pyly není jednoduché zejména v takzvané pylové sezoně. Odborníci proto vypracovali pravidla, která by měl člověk alergický na pyly pečlivě dodržovat:
Pět pravidel boje s pyly
- V pylové sezoně omezte pohyb v přírodě, hlavně za suchého a větrného počasí.
- V období největšího rozptylu pylů spěte raději při zavřeném okně. Větrejte brzy ráno nebo krátce po dešti, kdy jsou pylová zrna vlhká a těžká, a proto tolik nelétají.
- Nejezte potraviny s obsahem pylových zrnek, jako jsou různé bylinkové čaje a med.
- Častěji a pečlivěji se myjte, abyste spláchli pylová zrna dříve, než začnou působit jako alergen. I nos je možné vypláchnout, a to fyziologickým roztokem nebo minerální vodou ve spreji.
- Vyhněte se čerstvě posekaným trávníkům. Pylový alergik by se neměl na sekání ani odklízení trávy podílet a také by neměl sbírat léčivé byliny.
ZBRAŇ DRUHÁ: Hyposenzibilizace
Budete-li dodržovat zmíněná pravidla, zásadně omezíte styk s pyly, ale zcela se jim bohužel nevyhnete. Ven jít musíte, alespoň do práce nebo do školy, větrat také. Jenže při každé z těchto aktivit vám hrozí, že se potkáte se svým alergenem. Druhým způsobem, jak zmírnit alergické reakce na pyly, je hyposenzibilizace. Spočívá v opakovaném podávání stoupajících dávek alergenu. Může jít o jeden pylový alergen nebo různé směsi pylů, které se připravují individuálně pro každého pacienta na základě podrobného rozboru. Dávky se aplikují injekčně pod kůži nebo v kapkách na ústní sliznici. Tato forma je výhodná především pro malé děti. Ve srovnání s injekcemi je totiž nebolestivá a nevyžaduje pravidelnou docházku k lékaři. Pak ale záleží na pečlivosti rodičů, kteří alergen doma podávají. Kromě kvality alergenu, který pacient užívá, rozhoduje i velikost dávky. Příliš nízká dávka má nedostatečný efekt a předávkování může organismus ještě více alergizovat. Proto musí lékař tuto léčbu připravit každému pacientovi na míru. Hyposenzibilizace je úspěšná u 60 až 80 procent nemocných po nejméně tříleté nepřetržité léčbě. Výsledek je tím lepší, čím dříve od prvních příznaků se s léčbou začne, zdůrazňují alergologové.
Zdroj: časopis Zdraví-autorka Daniela PIRNEROVÁ