Jak to všechno začalo
Když staršímu synovi, krátce po narození, začaly červenat tváře, neměla jsem ještě ani tušení, že se jedná o atopický ekzém. Pak se ekzém začal objevovat i na bříšku a kožní doktorka nám doslova mezi dveřmi dala mastičku se slovy: „Mazat a za měsíc na kontrolu“. Mastička úžasně zabrala, ale jen na chvíli. No jo, kortikoidy. Když jsem dodatečně zjistila, že syn dostal toto, měla jsem jasno – už nikdy více tato kožní doktorka.
Ekzém – způsobuje ho na prvním místě prášek na praní?
Kromě nové kožní doktorky jsem začala hledat, co synovi ekzém způsobuje. Největší pravděpodobnost, i dle dětské lékařky, byl prášek na praní. Zkoušela jsem dětské prací prášky, tekuté, sensitiv i následné máchání v octu. Nic nepomáhalo. Ekzém nemizel, spíš naopak. Na radu kamarádky jsem pak ve zdravé výživě koupila mýdlové ořechy a prací prášek Ecover.
Ecover versus mýdlové ořechy
Nejdříve jsem vyzkoušela prášek Ecover. Přeci jen – prášek na praní mi byl bližší než ořechy, které jsem do té doby vůbec neznala. Bodýčka, pleny, dupačky... šup s tím do pračky. Ekzém se začal lepšit, což dříve po žádném prášku nebylo. Vyzkoušela jsem i mýdlové ořechy, po kterých se ekzém lepšil ještě více.
Jenže začalo období příkrmů – mrkvička, brokolice... Mýdlové ořechy byly super z hlediska ekzému, ale jejich prací schopnost byla slabší. Běžné zašpinění vypraly dobře, ale na fleky zkrátka nestačily. Proto jsem pak volila kombinaci – na běžné zašpinění mýdlové ořechy a na fleky prací prášek Ecover plus jedno máchání navíc. Takto jsem prala pět let. Ezkém vymizel.
Jenže. Fleky se stávaly odolnějšími (s nástupem školky a pak školy) a já často sáhla, abych se jich zbavila, po dětském prášku či klasickém prášku, který donesla babička. Bez větší odezvy na dětském tělíčku. Myslela jsem si, že mám vyhráno. Pak se ale narodil druhý syn. Situace s projevy ekzému na jeho tělíčku se opakovala. Ovšem rychleji, dramatičtěji. V jeho případě jsem zkusila změnu prášku na praní ihned po příchodu z porodnice domů. Opět jsem začala používat prášek na praní od firmy Ecover střídavě s mýdlovými ořechy. Musela jsem uznat, že za tu dobu se prací schopnost prášku zlepšila. Ovšem na úkor ekzému.
Ecover – speciální prášek na praní pro alergiky
Možná i proto přišel Ecover s práškem na praní pro alergiky. Ten je k pokožce šetrnější – srovnatelný s mýdlovými ořechy. Alespoň co lze soudit dle mé zkušenosti. Opět jsem ho začala pravidelně používat. Dva roky to bylo v pohodě. Pak nastalo u mladšího syna velké zhoršení atopického ekzému, potravinových alergií apod. a přišlo mi, že synkovi vadí snad i ty mýdlové ořechy či prášek pro alergiky. Začala jsem tedy prádlo 2x máchat (samozřejmě před druhým mácháním jsem pytlík s ořechy z pračky vyndala). Ovšem tato spotřeba vody navíc nebyla a není zrovna levná záležitost.
Ocet a jedlá soda
Nakonec jsem zvolila nejšetrnější a i finančně nejdostupnější mně známou variantu s ohledem na potřeby synka: buď peru na dlouhý cyklus - teplota 60 stupňů (kupodivu skoro srovnatelná prací schopnost jako při použití mýdlových ořechů), nebo cyklus „jemné prádlo" či hodinový cyklus – teplota 40 či 60 stupňů, za použití ½ pytlíčku jedlé sody a půl decilitru octu (funguje dobře i na fleky).
Obě tyto varianty se mi osvědčily na pokožku s rozjetým atopickým ekzémem.
Závěr – klady a zápory všech uvedených pracích prostředků
Mám-li za roky zkoušení a používání shrnout plusy a mínusy jednotlivých pracích prostředků, tak platí, že mýdlové ořechy jsou nejšetrnější k pokožce, ale jejich prací schopnost není moc silná.
Prášek na praní Ecover pak má naopak sice dobrou prací schopnost, ale bohužel na úkor šetrnosti k pokožce ekzematika. Ovšem pořád je nejšetrnější z pracích prášků, co znám (a že jsem vyzkoušela snad všechny na trhu).
Jedlá soda spolu s octem má nejen dobrou prací schopnost, ale rovněž je šetrná k pokožce. Místo octu lze použít i kyselinu citronovou. Obojí zároveň odvápňuje pračku.
Obecně platí, že vysoká teplota vody a delší prací cyklus dokážou běžně zašpiněné prádlo vyprat bez jakýchkoliv potřebných přísad.
Pro voňavé prádlo pak stačí do pračky kápnout trošku 100% éterického oleje (100% čistého, žádné olejové směsi – nechceme přece mít prádlo od olejových skvrn). Z osobní zkušenosti mohu doporučit např. éterické oleje od firmy Eoné nebo Nobilis Tilia. Pro atopickou pokožku doporučuji speciálně levanduli, mandarinku či eukalypt polybractea (levandule i eukalypt polybractea jsou vhodné i pro miminka, mandarinka pak od šesti měsíců :-) ).
... ze začátku šlo jen o alergii na lepek a ořechy. Poté k tomu v rodině přibyla alergie na vejce, mléko, jablka. Teď k tomu máme ještě bonus - histaminovou intoleranci (HI, HIT). Nevzdáváme to a jedeme dál :-)